2017. június 10., szombat

boleró álló gallérral


Régóta szeretnék egy bolerót, kaptam is egy-két vékony, nyári fazont, de a megálmodott darabot,nem találtam meg az üzletekben (pedig nem vagyok túl nagy fantáziával megáldva a divattervezést illetően).
Az álmokat végül tettek követték, mivel sikerült szereznem egy erre alkalmas anyagot, így hát el is kezdtem a munkálatokat.

Szabásmintának a klasszikus ing szabásmintáját használtam. Szerkesztését megtalálod itt.
Ujjak és normál gallér szabásmintáját pedig itt.
Különbség a sima blúz és a boleróm közt egyrészről a gombolás... vagy nem kellenek gombok, vagy pedig zsinóros gombolás lesz rajta (ezt egészen mostanáig sem sikerült még eldöntenem). A másik természetesen a hossza. Deréktól ráhagytam 1-2 cm-t, de a végleges méret szerintem rövidebb lesz.

Az anyagot félbehajtva, megrajzoltam a fél hátát, majd az elejét a bolerónak. csíptetőkkel összefogtam, hogy ne mozdulhasson el, majd gombostűkkel jelölve a körvonalakat, megrajzoltam a szabásmintát a félbehajtott anyagok másik oldalán is.


A három darabot összeállítottam, majd elkezdtem rászerkeszteni a nyakkivágásra a gallért.
Közben eldöntöttem, hogy nem lesz rajta gombolás, így a gallért is eszerint alakítom.

Gallér szabásminta:




Ha még nem készítettél gallért, érdemes elolvasnod a fenti link bejegyzését.A szerkesztés itt is téglalapban történik és a megszerkesztett méret a tényleges gallérhossz fele. Magasságát illetően nem szabály a 4 cm, a lényeg, hogy kényelmes legyen. Ha jól emlékszem az olasz típusú inggalléroknál a 6 cm is előfordul, úgyhogy lehet kísérletezni, kinek mi áll jól. A hegyes gallérvég szintén egyén függő. Nálam inkább a lekerekített a kényelmesebb.Az anyagráhagyás nálam fent, lent 1-2 cm, a két végén viszont 4-5 cm biztos ami tuti alapon.

Mielőtt elkezdenéd a két fél összevarrását, célszerű egy gombostűvel megjelölni a (még)mellény háta közepét és a gallér közepét is, majd rápróbálni a nyakkivágásra. A két gombostű maradjon az anyagokban a
gallér felvarrásáig, segít a pontos illesztésben.
Remélhetőleg te normálisabban bánsz a szabókrétával mint én...

Gallérokba érdemes rávasalható közbélést tenni. Mivel nekem ilyenem jelenleg nincs, így a két anyag közé
egy harmadikat akartam varrni:


Végül ez nem történt meg. A két anyagot összevarrtam, majd kivágtam egy akkora darabot a közbélésnek szánt anyagból, hogy be tudjam csúsztatni a két anyag közé.Előtte viszont a három oldalán összevarrt gallér egyik felét hozzávarrtam a nyakkivágáshoz.

I


Miután összevarrtam, a gallér két lekerekített szélére kis ék alakú bevágásokat tettem.:

Erre azért van szükség, hogy ne legyen egyenetlen, púpos az anyag a varrás alatt.Érdemes ezt a nyakkivágásnál is megcsinálni

Végül a kifordított gallért visszafordítom, megigazítom a széleket, ha kell kivasalom ( behelyezem a harmadik, bélésnek szánt anyagot).
A boleró két oldalát, ahol a gombolásnak kellene lennie, visszahajtom, behelyezek oda is egy-egy (ál)közbélést, gallérhoz igazítom:


Elkezdhetjük a gallér másik felét is a nyakkivágásra varrni.  Az anyagráhagyást levasaljuk az anyag viszájára, majd gombostűzünk.Ha azt akarjuk, hogy tényleg észrevétlen legyen a varrás, akkor varrhatjuk kézzel, aláöltéssel.Akinek viszont hozzám hasonlóan ehhez sem ideje, sem pedig türelme nincs, annak marad a varrógép.

Közben kitaláltam, hogy szűkebb fazont szeretnék, így utólag alakítottam a szabásmintán:
Az 1. kép az alap szabásminta elülső része, a 2.-on pedig szaggatott vonallal jelöltem az átalakítást, ami kb félcenti szűkítést jelent. Mikor elkészült a tényleges karkivágás ( mert a szűkítéssel a karkivágás is kisebb lett) elkezdtem az ujjak varrását.
Oldalát és az alját is kialakítjuk, megvarrjuk

Két részből álló ujjakat szabtam a boleróhoz. Ennek elkészítési módját megtalálod az előző bejegyzésemben. 3/4-es ujjakat gondoltam a boleróhoz, így a könyöktől lefelé lemértem 5 cm-t, ez lett az ujj tényleges hossza. Az ujjak végét nem varrtam teljesen össze, 5cm-t ráhagytam, hogy kényelmesebb legyen.


És végül a kész darab:



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése