2017. augusztus 7., hétfő

Kovász készítése


 Kösse föl a gatyáját az, aki kovászkészítésre adja a fejét, mert bizony nem egyszerű tudomány az. Főleg, ha az ember csupán lisztből és vízből kívánja elkészíteni a "kenyér lelkét".
A kovászkészítés végtelenül egyszerű dolognak tűnik, egyetlen nehézsége az, hogy nincs bevált receptje. Ezt mindenkinek magának kell kikísérleteznie. Van aki a digitális mérlegen lemért grammnyi/milliliternyi pontosságú mennyiségre esküszik, ami sokaknak beválik, sokaknak pedig nem. Nálam a méricskélésnek csúfos vereség lett a vége.
Ahhoz viszont mindenképp ragaszkodtam, hogy a kovászom ne álljon másból, csak lisztből és vízből (szoktak hozzá joghurtot, mézet és mindenfélét tenni, hogy elősegítsék az erjedést). De a kenyér lényege az, hogy olcsósága miatt mindenki meg tudja venni és jól tudjon lakni. Ezért az igazi kenyér nem áll sok  alapanyagból.
Még régen egy pék ismerősöm mondta, hogy a kovászt 3 ek. vízzel és 3 ek.liszttel indították anno, így hát elkezdtem keresgélni az ilyen recepteket. A sok próbálkozást végre siker koronázta, azóta sok-sok év telt el és egészen finom kovászos kenyereket tudok már sütni.

Általában olyan kovászreceptekkel találkoztam, ahol a kovász egy részét minden "etetéskor"( merthogy a kovászt etetni szokták) ki kell dobni. Mivel utálok ételt a szemétbe dobni, így valami más alternatívát kellett kitalálnom.
A hosszú bevezető után leírom végre, hogy számomra mi a tökéletes recept és néhány tippet, ami talán hasznotokra lehet.

Mi az ideális liszt?

Használtam eddig rozslisztet, teljes kiőrlésű és kenyér lisztet is. Életem első jól sikerült kovásza finomlisztből készült. A finomlisztből (tapasztalatom szerint) lassabban lesz kovász, tehát többször kellett etetnem, több napot vett igénybe a kovászkészítés, de a végeredmény egy erős kovász lett. Az érett kovászt sokszor szoktam másféle liszttel etetni, mint amilyent az indításhoz használtam (pl. kenyérlisztből álló kovászhoz szoktam rozslisztet tenni, így érdekesebb lesz a kenyér íze).


Előkészületek:

Szükségünk lesz egy zárható fedelű üvegre pl. befőttes üveg, és némi melegre. 25 fok körül érzi jól magát a kovász, ha túl hűvös van, akkor nem érik be, ha túl meleg van, akkor pedig megrohad, gombás lesz, kiszikkad. Ezért a kovászolást nyáron érdemes elkezdeni. Azért érdemes megnézni előtte az időjárás jelentést, mert ha hirtelen lehűl a levegő, nagy az esélye, hogy tönkremegy a kovászunk.
Aki gyakran készít kelt tésztákat, annak gyorsabban kel a kovásza mert a levegőben található élesztőbaktériumok segítik az érését. Ja, és a kovászt ildomos elneveznünk mert állítólag szerencsét hoz. Meg hát akit nap mint nap etetünk, azt szólítsuk valahogy.

Recept:

1. nap reggel: A befőttes üvegbe mérünk 3 csapott evőkanál lisztet és 3 evőkanál langyos vizet (akinél túl klóros a víz, használjon inkább ásványvizet), majd egy villa segítségével jól elkeverünk. Ha sehogy sem sikerül elkevernünk akkor adhatunk még hozzá egy fél evőkanálnyi vizet. Lazán rácsavarjuk az üvegre a tetejét.Lehetőleg ne tegyük ki a kovászt közvetlen napfényre.


2. nap: Nem piszkáljuk, nem vesszük le a fedelét, hagyjuk érni.

3. nap reggel: Kovászunk minimum a duplájára nőtt, kesernyés szaga van és buborékok jelentek meg benne. Nem kell, hogy annyira magasra nőljön és buborékos legyen mint a képen látható kovász, ami nagyjából 27-30 fok közt érett be ilyen jóképűre. No meg persze érzi a levegőben, hogy rendszeresen van kovásszal dolgozva.
Szóval miután láttamoztuk kovászunkat, etessük meg 3 csapott evőkanál liszttel és 3 evőkanál langyos vízzel. Jól összekeverjük, lefedjük.


4. nap reggel : A kovászunkhoz hozzáadunk 10 dkg lisztet és 1 dl vizet.

5. nap: A kovászunk megérett, viszont a szép nagy kenyérhez minimum 9 napos kovász kell. Rakjuk be a hűtőbe és a sütés előtt 1-2 nappal vegyük ki és etessük meg 3 ek. liszttel és vízzel. Ha nem tervezzük a kenyérsütést, akkor is érdemes 1-2 hetente kivenni a hűtőből a kovászt és megetetni, nehogy megrohadjon. Ha gyakran sütünk, tehát a kovász sűrűn cserélődik, évekig el tud állni a hűtőben és nem kell a kovászkészítést a legelejétől kezdeni.


2017. július 15., szombat

A szoknya meghoszabbítása


Az egész úgy kezdődött, hogy kaptam egy farmerszoknyát. Eme ruhadarab rendeltetése az, hogy a legging fölött legyen hordva, hisz hosszát tekintve akár egy vastagabb öv is lehetne. A legging meg hát olyan, hogy úgyis takar... Mivel sem miniszoknyát, sem pedig legginget nem szoktam hordani, gyanakvóan tekintgettem a tükörbe e két darab kombinációjára. Akárhogyis néztem, nekem a leggings  olyan mint egy vastag harisnya. A harisnya fölé meg hát azért szoktunk valamit venni. Az a valami ott is volt, de mégsem volt elegendő. Így hát gondoltam, hogy hozzátoldok egy picit a szoknyához. Persze nem túl sokat csak épp annyit, hogy le tudjak hajolni, vagy épp ülni anélkül, hogy ... Szóval.

A szoknya:


Mindennemű szőrt/szöszmöszt magához vonz az anyag, ami a képen is jól látszódik sajnos.

Lemértem a szoknya aljának szélességét és egy ugyanolyan hosszúságú láncszemsort horgoltam. A két végét összehorgolva, körbe a következő mintát használtam:



A mintához tartozó leírást itt találjátok meg.




Végül a szoknya alsó varrása mentén rávarrtam a hímzett anyagot. Nem csak, hogy hosszabb lett, de szerintem fel is dobta egy picit.







2017. június 10., szombat

boleró álló gallérral


Régóta szeretnék egy bolerót, kaptam is egy-két vékony, nyári fazont, de a megálmodott darabot,nem találtam meg az üzletekben (pedig nem vagyok túl nagy fantáziával megáldva a divattervezést illetően).
Az álmokat végül tettek követték, mivel sikerült szereznem egy erre alkalmas anyagot, így hát el is kezdtem a munkálatokat.

Szabásmintának a klasszikus ing szabásmintáját használtam. Szerkesztését megtalálod itt.
Ujjak és normál gallér szabásmintáját pedig itt.
Különbség a sima blúz és a boleróm közt egyrészről a gombolás... vagy nem kellenek gombok, vagy pedig zsinóros gombolás lesz rajta (ezt egészen mostanáig sem sikerült még eldöntenem). A másik természetesen a hossza. Deréktól ráhagytam 1-2 cm-t, de a végleges méret szerintem rövidebb lesz.

Az anyagot félbehajtva, megrajzoltam a fél hátát, majd az elejét a bolerónak. csíptetőkkel összefogtam, hogy ne mozdulhasson el, majd gombostűkkel jelölve a körvonalakat, megrajzoltam a szabásmintát a félbehajtott anyagok másik oldalán is.


A három darabot összeállítottam, majd elkezdtem rászerkeszteni a nyakkivágásra a gallért.
Közben eldöntöttem, hogy nem lesz rajta gombolás, így a gallért is eszerint alakítom.

Gallér szabásminta:




Ha még nem készítettél gallért, érdemes elolvasnod a fenti link bejegyzését.A szerkesztés itt is téglalapban történik és a megszerkesztett méret a tényleges gallérhossz fele. Magasságát illetően nem szabály a 4 cm, a lényeg, hogy kényelmes legyen. Ha jól emlékszem az olasz típusú inggalléroknál a 6 cm is előfordul, úgyhogy lehet kísérletezni, kinek mi áll jól. A hegyes gallérvég szintén egyén függő. Nálam inkább a lekerekített a kényelmesebb.Az anyagráhagyás nálam fent, lent 1-2 cm, a két végén viszont 4-5 cm biztos ami tuti alapon.

Mielőtt elkezdenéd a két fél összevarrását, célszerű egy gombostűvel megjelölni a (még)mellény háta közepét és a gallér közepét is, majd rápróbálni a nyakkivágásra. A két gombostű maradjon az anyagokban a
gallér felvarrásáig, segít a pontos illesztésben.
Remélhetőleg te normálisabban bánsz a szabókrétával mint én...

Gallérokba érdemes rávasalható közbélést tenni. Mivel nekem ilyenem jelenleg nincs, így a két anyag közé
egy harmadikat akartam varrni:


Végül ez nem történt meg. A két anyagot összevarrtam, majd kivágtam egy akkora darabot a közbélésnek szánt anyagból, hogy be tudjam csúsztatni a két anyag közé.Előtte viszont a három oldalán összevarrt gallér egyik felét hozzávarrtam a nyakkivágáshoz.

I


Miután összevarrtam, a gallér két lekerekített szélére kis ék alakú bevágásokat tettem.:

Erre azért van szükség, hogy ne legyen egyenetlen, púpos az anyag a varrás alatt.Érdemes ezt a nyakkivágásnál is megcsinálni

Végül a kifordított gallért visszafordítom, megigazítom a széleket, ha kell kivasalom ( behelyezem a harmadik, bélésnek szánt anyagot).
A boleró két oldalát, ahol a gombolásnak kellene lennie, visszahajtom, behelyezek oda is egy-egy (ál)közbélést, gallérhoz igazítom:


Elkezdhetjük a gallér másik felét is a nyakkivágásra varrni.  Az anyagráhagyást levasaljuk az anyag viszájára, majd gombostűzünk.Ha azt akarjuk, hogy tényleg észrevétlen legyen a varrás, akkor varrhatjuk kézzel, aláöltéssel.Akinek viszont hozzám hasonlóan ehhez sem ideje, sem pedig türelme nincs, annak marad a varrógép.

Közben kitaláltam, hogy szűkebb fazont szeretnék, így utólag alakítottam a szabásmintán:
Az 1. kép az alap szabásminta elülső része, a 2.-on pedig szaggatott vonallal jelöltem az átalakítást, ami kb félcenti szűkítést jelent. Mikor elkészült a tényleges karkivágás ( mert a szűkítéssel a karkivágás is kisebb lett) elkezdtem az ujjak varrását.
Oldalát és az alját is kialakítjuk, megvarrjuk

Két részből álló ujjakat szabtam a boleróhoz. Ennek elkészítési módját megtalálod az előző bejegyzésemben. 3/4-es ujjakat gondoltam a boleróhoz, így a könyöktől lefelé lemértem 5 cm-t, ez lett az ujj tényleges hossza. Az ujjak végét nem varrtam teljesen össze, 5cm-t ráhagytam, hogy kényelmesebb legyen.


És végül a kész darab:



2017. május 2., kedd

Két részből álló kabátujj szabása


Nemrég nekikezdtem egy dzseki varrásának. Az ujja kiszabásához érve eszembe jutott, hogy a ezt a szabásmintát még nem írtam le a blogomra, pedig elég divatos manapság. Elsősorban szabadidő felsőknél szoktam látni, mind a női, mind pedig a férfi viseletben. A régi, susogós macik, melyeknek a hónalj szabása a köldökünkig leért, majd egy széllel szembeni kocogás közben az az érzésünk támadt, hogy csak ki kell tárni a karjainkat, hogy albatroszként repülhessünk az áruházban vett szárnyinkon...nos...nem voltak túl praktikusak. Ennek a szabásnak viszont egyik nagy előnye, hogy a vastagabb vagy rugalmatlan anyagok is viszonylag jól fel tudják venni a karunk vonalát, anélkül, hogy túl szűknek, kényelmetlennek éreznénk a ruhadarabot.
Így néz ki a rajzokon:
Jobb oldalon azt láthatjátok, hogyan fog kinézni miután két részből kivágtuk a mintát.


A szabásminta megszerkesztéséhez a mellbőségre és a karhosszra lesz szükségünk.
A képek szabadkézi rajzok, inkább csak szemléltetik a leírtakat, így lehet, hogy itt-ott pontatlanok az arányok.

1, kép: Szerkesszünk egy derékszöget

2, AC távolság = karhossz
    AB = mellbőség felét elosztjuk tízzel, majd megszorozzuk hattal. A végeredményhez hozzáadunk kettőt.
   Pl.ha a mellbőség 90, akkor: 90:2 = 45
                                               45:10= 4.5                                                                                                                                                  4,5*6= 27 + 2 = 29
    B-től lefelé húzunk egy függőleges, C-től  jobbra egy vízszintes vonalat, így kapunk egy téglalapot.

3, AD= ismét a fél mellbőséget vesszük, ugyanúgy számoljuk ki mint az előző példában, csak itt nem hattal szorzunk, hanem hárommal. Tehát: 4,5*3 = 13,5 + 2          
Az AD távolságot 3 egyforma részre osztjuk.
DE= DC távolság fele -2

4, Kijelöljük az F pontot, ami a vállcsúcs: A-tól a vízszintes vonalra mérjük AB táv felét -1 cm-t.
 Az F pont baloldalán kijelöljük a G-t: F-től  5 cm. Jobb oldalától pedig 4,5 cm-t mérünk ki, az lesz a H pont.
DK= D-től vízszintesen mérünk 2 cm-t
EI= E-töl vízszintesen mérünk 2 cm-t
D pontot összekötjük az I ponttal
G-t összekötjük a K-val
H-t a második rublika csúcsáig húzzuk, ami az L pont lesz.
        

5.  I-t összekötjük C-vel. Elkezdjük megszerkeszteni az ujj alsó részét: K-tól jobbra lemérünk két cm-t, ez lesz az M pont.I-től jobbra lemérünk 4 cm-t; N pont, C-től O-ig szintén 4-cm-t, M-N-O pontokat összekötjük.Ez lesz az alsó rész hossza. Szélességét úgy mérjük ki, hogy a mellbőség felét, elosztjuk tízzel, majd megszorozzuk kettővel, a kapott értékhez hozzáadunk 4cm-ert. Ez lesz az M és P közötti távolság. N és R közötti táv: Ugyanígy, csak négy helyett +5 cm. O és S közti táv ugyanaz mint az N és R között. C-től lefelé lemérünk 3 cm-t, ez lesz a C1, segédvonalat húzunk.
R-től vonalat húzunk P irányába, P ponton keresztül haladva L vonaláig fut.
R-től lefelé S ponton túlhaladva vonalat húzunk a segédvonalig, ezt S1-el jelöljük.
M-től T-ig kimérünk 6cm-t.

6. A képen pirossal jelöltem azokat az íves vonalakat amiket be kell rajzolni.


          Mint fent írtam, két darabból kell kivágni. A belső, kisebb rész lesz a hónalj felőli alsó darab.M-N-O oldalt összevarrjuk D-I-C oldallal, majd P-R-S1 oldalt pedig L-V-S1 oldallal:


 Végül hozzáillesztjük a ruhadarabhoz. Amúgy elkészíteni egyszerűbb, mint leírni, de azért kell hozzá egy kis kitartás. Főleg a karkivágáshoz való illesztésnél lesz szükség több anyagráhagyásra és türelemre, mert bizony ez elsőre ritkán szokott sikerülni.Sok szerencsét!
                               

2017. április 6., csütörtök

Horgolt nyuszi kezdőknek


Lassacskán itt a húsvét. Illetve nem is olyan lassacskán. Hamarosan kezdődhet (vagy már elkezdődött?) a díszek előkotrása, receptek (elő)keresése, alapanyagok megvétele, csokinyuszik korszaka, tojások festése. Aki viszont szereti ha a bolti díszek helyett a saját dekorációi ékesítik a lakást, már mindezen őrület előtt elkezdte szépen csendben készítgetni a maga kis mütyürjét/mütyürjeit. Így szoktam ezzel én is lenni, most viszont több elkezdett projekt van ami némileg előnyt élvez. Szerettem volna saját ötlettel előállni, valami egyedit készíteni, de ebből nem lett végül semmi. Viszont nem akartam teljesen elhanyagolni a blogot, úgyhogy arra gondoltam, hogy keresek valami kis egyszerű horgolnivalót kezdők és kevés idővel rendelkezők számára. A végeredmény pedig egyszerűen aranyos lett.






Mivel nem a saját ötletemről van szó, így nem az általam készített (nem létező) fázisfotókat osztom meg. Több blogon is megtaláltam a nyuszit, nem tudom ki az ötlet szülőanyja, így a pinterest-en meglelt weboldalt mellékelem: https://doitandhow.com/2013/10/20/crocheted-bunny/


Lehet a nyuszit kötni vagy horgolni is, bármilyen mintát használhatunk. 10x10 cm nagyságú négyzetet horgoltam, vattám nem volt, így papírzsebkendőket összetépkedtem és azt raktam a nyuszi testébe bélésnek. A szem és az orr nálam hímezve lett, a nyakába pedig masnit kötöttem.

A húsvétot számomra mindig beárnyékolja a gusztustalan marketing amivel próbálják eladni az állatkereskedők a nyulakat (tisztelet a kivételnek, hisz olyan is van aki szándékosan nem árul nyuszit húsvét előtt). A kirakatokban megjelennek a nyuszik, az óriásplakátokról pedig az akciós nyúlketrecek köszönnek vissza.Persze sok vásárló akad aki felelős állattartó és sok-sok évig lesz szerető gazdája a kiválasztott nyuszinak, de a többség sajnos nem az. Pont ezért ellenzem azt, hogy ilyenkor bárki is nyuszit vegyen, hisz nem kellene támogatni egy olyan marketinget, ami tárgyként kezeli az állatokat.

Plüssnyulakkal megelégedős, Kellemes húsvétot kívánok!

2017. február 16., csütörtök

Sokadik kelta csavart minta


Számos projektbe kezdtem bele így az utóbbi időben, melyeket igyekszem minél pontosabban dokumentálni, hogy ha elkészülök velük, minél több anyagom legyen az új bejegyzésekhez. Persze ott van az a nagyméretű HA. Van olyan ruhám, amit majd' egy éve varrok, így semmi jót nem ígérhetek. Akár elkészülök akár nem, nem szerettem volna már megint eltűnni és ezt a hónapot is üresen hagyni. Így hát hoztam egy csavart mintát mert azt úgyis szeretitek (sokan a csavart minták által ismeritek a blogom).


 Mármint ez egy rombuszminta, de azért csavar ebben is van.

X=  fordított
O= sima
[E2S2] = Két szemet segédtűre helyezünk a munka elé, két köv. szemet simán lekötjük, majd a segédtűn lévőket is simán lekötjük.
[M1S21S]= 1szemet a segédtűn a munka mögé helyezünk,2 sima, majd a segédtűn lévőt is simán lekötjük
[E2F1S2]= 2 szemet a segédtűn a munka elé helyezünk, 1 szemet fordítottan lekötünk, majd a segédtűn lévő két szemet simán kötjük
1;   XXXXXXXXOOOOXXXXXXXX                 
2;  OOOOOOOOXXXXOOOOOOOO
3;  XXXXXXXX [E2S2]XXXXXXXX                    
4;  OOOOOOOOXXXXOOOOOOOO                                                             
5; XXXXXXX [M1S21S]  [E2F1S2] XXXXXXX     
6; OOOOOOOXXXXXXOOOOOOO
7; XXXXXX [M1S21S] X O [E2F1S2] XXXXXX
8  OOOOOOXXOXOXXX
9  XXXXX [M1S21S] OXOX [E2F1S2] XXXXX

Arra figyeljünk, hogy az 5. sortól a fordított szemek száma fogy, ahogy a rombusz minta növekedik. A hetedik sortól elkezdjük a búzaszem mintát. 

Búzaszem minta: első két sor egy sima, egy fordított váltakozása, majd 3,4 sor: 1 fordított, egy sima.
 
Ha a rombusz belsejében 10 szem lesz a búzaszem mintából, elkezdhetjük a minta felső részét, ami az eddig készített minta fordítottja, tehát a páratlan sorokban így fog kinézni:

XXX  [E2F1S2] OXOXOXOXO [M1S21S] XXX

XXXX [E2F1S2] OXOXOXOX [M1S21S] XXXX

Ha középen elfogy a búzaszem minta, kezdjük az első sortól.

Búzaszem helyett lehet rizsszemet is használni, ami 1s, 1f
                                                                            1f  1s

                                               

2017. január 18., szerda

Karmelegítő kötése


Karmelegítőt leginkább sportoláshoz szoktam használni, hiszen kényelmesebb mint a hosszú ujjú póló és melegen tartja mind a csukló, mind pedig a könyök ízületeket. Eddig egy boltban vásárolt darabom volt, de mivel a kézzel kötött holmik melegebbek meg hát minden tekintetben jobbak, mint az üzletekben megvásárolhatók  (...), így eljött az idő, hogy készítsek egyet. Pontosabban: egy párt.

Találtam a szekrényben bordó és zöld középvastag fonalat, így már csak a harisnyakötőtűket kellett előkotorni.

A zoknikötőtűk használatához itt találtok részletesebb leírást, ujjak kötése pont alatt.
 
A munkát könyöktől kezdtem, 36 szemet osztottam el a négy tűn.
Patentmintával (egy sima, egy fordított) kötöttem egy 4 cm hosszú szakaszt, majd a másik színű fonállal folytattam lustakötéssel.





Kb. a közepétől kezdtem el a fogyasztást, 2-3 soronként egy szemet . Ugyanúgy mint a zokninál, vagy a kesztyűnél, itt is az a legbiztosabb, ha fel-fel próbáljuk kötés közben. A végére maradt 26 szem, akkor ismét patentmintával fejeztem be a munkát.