Az afgán mintával csak nem olyan rég találkoztam,nem tartozik a komplikált technikák közé, viszont annál érdekesebb volt számomra ez a kötést idéző horgolási technika. Egyetlen problémám vele az volt, hogy nem igazán tudtam, hogy mire alkalmazzam. Aztán a neten keresgélve jött az isteni szikra. Legyen vegyes technika! Hát legyen. Jelenleg egy tárca méretű kis táskát készítettem, de ha lesz időm/türelmem, kipróbálom nagyobb méretben is. A leírás alapján lehet, hogy nehéznek tűnik, de mindenkit megnyugtatok; nem az. A fonaligénye viszont jelentősebb, mint simán horgolt társainak.
Mielőtt elkezdjük, nézzünk körül a fiókba/dobozba stb. mely a kézimunka felszereléseinket rejti és győződjünk meg arról, hogy rendelkezünk speckó horgolótűvel. No nem annyira speciális, mielőtt még elindulna a fantáziánk valamerre, gyorsan mellékelek egy képet róla.
Alul ő látható, felül pedig egy normál horgolótű. Tehát jóval hosszabb átlagos társainál, márcsak azért is, mert a kötéshez hasonlóan, ennél a technikánál is a tűre kell felszedni a szemeket. Így ennek a fajtának nincs markolatja, a végén viszont van egy kis valami ami megakadályozza, hogy a szemek leessenek a tűről ( mint a kötőtűn). Az én horgolótűm vége teljesen sima, így egy ringlit helyeztem rá.
Első lépésként láncszemet horgolunk, ami ne legyen hosszabb mint a horgolótű, majd elkezdjük felszedni a szemeket.
I. Kép: A horgolótűvel beleöltünk az első láncszembe, ahogy a nyíl mutatja.
II. Kép: A felvett fonalat áthúzzuk a láncszemen.
Ezt ismételjük addig amíg az összes láncszem nem kerül a tűre.
Ha ezzel megvagyunk és az összes láncszem a horgolótűre került, nem fordítjuk meg a munkát, hanem valami fogyasztásra emlékeztető számomra eddig ismeretlen dolgot művelünk.
Visszafelé dolgozva a legelső szemen csak egy, majd az eddig felszedett láncszemeken kettesével húzzuk át a fonalat.
Tehát így néz ki balról jobbra haladva a munkánk:
A következő sort pedig jobbról balra kezdjük előröl az I. ponttól. Amire a 3. sortól minden páratlan sorban figyelni kell: A horgolótűt nem a láncszemekbe szúrjuk, hanem a láncszem alatti lyukba a két függőleges pálca közé. Csak így kapjuk meg az afgán mintára jellemző szőttes mintát.
Így néz ki a kész mintánk:
A táska hátulsó részére nem horgoltam mintát. Eredetileg akartam, de megtetszett a technika, így gyorsan követték egymást a sorok. A tű mérete 17,5 cm szélességű táskát engedett, az afgán technikával horgolt rész pedig 16 cm, mely a táska hátát és alsó részét teszi ki.
A díszítés már nem afgán, így ehhez nyugodtan lehet normál horgolótűt használni.
Sor elején egy láncszem sormagasítás, következő láncszembe egy rövidpálca (nyíl mutatja), majd harmadikba 6 db egyráhajtásos pálca, majd a 6. láncszembe szintén egy rövidpálca. Ezt folytatjuk sor végéig.
Ha elkészültünk elvágjuk a fonalat és sor elejétől kezdjük a munkát. Ismét az afgán technika következik, a fent leírt módon elkezdjük felszedni a horgolótűre a szemeket.
Néhány sor afgán minta után ( nálam kettő) horgolhatunk még egy sor kagylómintát, addig, amíg a kívánt magasságot el nem értük.A legtetejét ismét afgán mintával zártam,így kényelmesen rá tudom varrni a cipzárt.
A majdnem elkészült darab:
Ajánlatos bélést varrni hozzá, mert a kagylók alatti lyukakon keresztül kipotyoghat néhány apróság.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése