2015. március 14., szombat

Raglánujjú felső szabásminta


A raglánujjú felsők divattól függetlenül közkedveltek, bár jelenleg blúzoknál inkább a klasszikus szabásminta érvényesül, míg a melegítőfelsőknél ugyanúgy alkalmazzák ezt a szabásmintát, mint rég.
Jellemzője, hogy a ruha ujja egyben a váll is, ezáltal az ujj szabásmintáját két félben kell elkészíteni.
Ehhez az eredeti szabásmintánkra lesz szükségünk, amit nagyon könnyen át lehet alakítani erre a modellre.
 A módosításokat pirossal jelöltem.Nem árt elővenni a blúz szabásmintáját és előkotorni agyunkból a szerkesztés menetét.
Tehát... E egyenesen a hónaljvonalon kimértük K és L pontokat. Ezt ezen a rajzon is jelöltem. Most az a dolgunk, hogy Ezen pontoktól felmérünk 4-4 cm-t, ezek nevei K1 és L1 pontok lesznek.
A nyakcsúcsok pontjai a Hát részen H, az előrészen J pontok voltak. Most ezektől a pontoktól lemérünk a nyak körvonala mentén 3-3 cm-t, ezeket H1 és J1 pontokkal jelöljük.
A hónaljmélységet megnöveljük, E pontból lemérünk 2-cm-t, E1 helyét. H1 és K1 pontokat összekötjük, majd domborúan megrajzoljuk a H1 és K1 közti ívet. Ha ez kész, K1-től E1-ig homorú vonallal megrajzoljuk a hónalj kivágását.
Előrész: V és Y-tól lemérünk 5-5 cm-t V1, Y1-et (ezt a két pontot elfelejtettem berajzolni, de értelemszerűen a V és Y pontok alatt vannak a piros vonal mentén). Y1 és L1 közt segédvonalat húzunk, ami mentén domború vonallal megrajzoljuk a raglán vonalát. J1 és V1 pontokat összekötjük, L1 és E1 közé homorú vonalat rajzolunk.

Ujj: Az ujj szabásmintája megrajzolása előtt figyeljünk arra, hogy az eredeti minta fölött kb. 20 cm maradjon szabadon, mivel ehhez kell hozzáadni a vállat.
Ha emlékszünk arra, hogy a hátsó karöltőnél E és H közé húztunk segédvonalat... az már jó jel. Ha nem, az sem baj, csak lapozzunk vissza két leckét. P, R segédvonalakat szintén be kell rajzolnunk újból, mert itt is fontos szerepük lesz. Újból határozzuk meg J, P és R pontok helyét, rajzoljuk meg az E középvonalat is és hosszabítsuk meg a vállhossz méretével, plusz 1,5 cm-el. Tehát E és O közötti távolság egyenlő a vállhossz+ 1,5 cm-el. Miután berajzoltuk az O pontot, vízszintest szerkesztünk rá. A meghúzott vízszintesre kimérünk balra 4 cm-t(X), jobbra pedig 5 cm-t (Y). Ezután X és Y pontoktól a segédvonalra mérjünk ki 3-3 cm-t,X-től balra, Y pedig jobbra. A most kijelölt pontoktól, Y oldalán lemérünk 1 cm-t, így megkapjuk Y1 pontot, X oldalán, pedig felmérünk 2 cm-t, így megkapjuk X1 pontot. Összekötjük X-X1 és Y-Y1 pontokat, majd enyhén domború ívvel összekötjük X-E pontokat és Y-E pontokat.
Az eredeti szabásminta Hónaljpontjai a H és az S1-tól először le, majd kifelé mérünk 2-2 cm-t, ezek lesznek az új hónaljpontok, ezeket összeköthetjük az ing alját jelölő T és U pontokkal ( az eredeti rajzon van feltüntetve). J pontot homorú vonallal összekötjük az új hónaljponttal, majd X1-től húzunk vonalat enyhén homorítva J pontig. A másik oldalon is így rajzoljuk meg, R ponton áthaladva.
V ponttól jobbra-balra kimérünk 1-1 cm-t, a szűkítővarrás helyét, melyeket felhúzunk E pontig.



Ennyi volt a bűvös raglán története. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése