2015. március 27., péntek

Horgolt nyuszis terítő ( vagy párna) húsvétra


Először terítőnek készült, majd párnává módosult ez a húsvéti nyuszis horgolmány. A fotógépem a végét járja, így arról már nem készült kép,hogy hogyan mutat párnaként. Meg... miután megláttam a kép minőségét, elment a kedvem a további pepecseléstől (normális beállítás stb)
Viszont ennél a technikánál a minta alapján is jól lehet látni a végeredményt, így úgy döntöttem, hogy megszületik a poszt. Meg hát karácsonyra sem tettem fel semmi ünnepit....

Aki ismeri a recehorgolás technikáját, az már a minta alapján is simán el tudja készíteni. Aki nem, annak adok egy kis segítséget.A recehorgolás nem más, mint hálókészítés 1, 2 3 ráhajtásos pálcák segítségével. Itt végig egyráhajtásos pálcákat használtam. Az alap 77 darab láncszemből áll, minden harmadik láncszembe egy egyr. pálcát horgoltam, illetve minden egyr. pálca közé horgoltam két láncszemet, hogy egyenletes, négyzetrácsot kapjak. Amit a mintarajzon besatíroztam, ott minden egyes láncszembe horgoltam egy egyr. pálcát.

Így néz ki őkelme, kissé homályosan és gyűrötten.Ez az első munkám ezzel a technikával, így viszonylag hamar elszomorodtam, mikor láttam mások cérnavékony fonálból készített mesterműveit...
A recehorgolás egyetlen nehézsége, hogy nagyon kell figyelni a pontosságra.Könnyen kimaradhat, vagy elcsúszhat egy-egy láncszem, vagy pálca, így érdemes minden sort ellenőrizni.


Itt pedig a minta.

Ha valakinek megtetszett a nyuszim, vagy sikerült megihletnem, még húsvétig van idő elkészíteni.






2015. március 14., szombat

Raglánujjú felső szabásminta


A raglánujjú felsők divattól függetlenül közkedveltek, bár jelenleg blúzoknál inkább a klasszikus szabásminta érvényesül, míg a melegítőfelsőknél ugyanúgy alkalmazzák ezt a szabásmintát, mint rég.
Jellemzője, hogy a ruha ujja egyben a váll is, ezáltal az ujj szabásmintáját két félben kell elkészíteni.
Ehhez az eredeti szabásmintánkra lesz szükségünk, amit nagyon könnyen át lehet alakítani erre a modellre.
 A módosításokat pirossal jelöltem.Nem árt elővenni a blúz szabásmintáját és előkotorni agyunkból a szerkesztés menetét.
Tehát... E egyenesen a hónaljvonalon kimértük K és L pontokat. Ezt ezen a rajzon is jelöltem. Most az a dolgunk, hogy Ezen pontoktól felmérünk 4-4 cm-t, ezek nevei K1 és L1 pontok lesznek.
A nyakcsúcsok pontjai a Hát részen H, az előrészen J pontok voltak. Most ezektől a pontoktól lemérünk a nyak körvonala mentén 3-3 cm-t, ezeket H1 és J1 pontokkal jelöljük.
A hónaljmélységet megnöveljük, E pontból lemérünk 2-cm-t, E1 helyét. H1 és K1 pontokat összekötjük, majd domborúan megrajzoljuk a H1 és K1 közti ívet. Ha ez kész, K1-től E1-ig homorú vonallal megrajzoljuk a hónalj kivágását.
Előrész: V és Y-tól lemérünk 5-5 cm-t V1, Y1-et (ezt a két pontot elfelejtettem berajzolni, de értelemszerűen a V és Y pontok alatt vannak a piros vonal mentén). Y1 és L1 közt segédvonalat húzunk, ami mentén domború vonallal megrajzoljuk a raglán vonalát. J1 és V1 pontokat összekötjük, L1 és E1 közé homorú vonalat rajzolunk.

Ujj: Az ujj szabásmintája megrajzolása előtt figyeljünk arra, hogy az eredeti minta fölött kb. 20 cm maradjon szabadon, mivel ehhez kell hozzáadni a vállat.
Ha emlékszünk arra, hogy a hátsó karöltőnél E és H közé húztunk segédvonalat... az már jó jel. Ha nem, az sem baj, csak lapozzunk vissza két leckét. P, R segédvonalakat szintén be kell rajzolnunk újból, mert itt is fontos szerepük lesz. Újból határozzuk meg J, P és R pontok helyét, rajzoljuk meg az E középvonalat is és hosszabítsuk meg a vállhossz méretével, plusz 1,5 cm-el. Tehát E és O közötti távolság egyenlő a vállhossz+ 1,5 cm-el. Miután berajzoltuk az O pontot, vízszintest szerkesztünk rá. A meghúzott vízszintesre kimérünk balra 4 cm-t(X), jobbra pedig 5 cm-t (Y). Ezután X és Y pontoktól a segédvonalra mérjünk ki 3-3 cm-t,X-től balra, Y pedig jobbra. A most kijelölt pontoktól, Y oldalán lemérünk 1 cm-t, így megkapjuk Y1 pontot, X oldalán, pedig felmérünk 2 cm-t, így megkapjuk X1 pontot. Összekötjük X-X1 és Y-Y1 pontokat, majd enyhén domború ívvel összekötjük X-E pontokat és Y-E pontokat.
Az eredeti szabásminta Hónaljpontjai a H és az S1-tól először le, majd kifelé mérünk 2-2 cm-t, ezek lesznek az új hónaljpontok, ezeket összeköthetjük az ing alját jelölő T és U pontokkal ( az eredeti rajzon van feltüntetve). J pontot homorú vonallal összekötjük az új hónaljponttal, majd X1-től húzunk vonalat enyhén homorítva J pontig. A másik oldalon is így rajzoljuk meg, R ponton áthaladva.
V ponttól jobbra-balra kimérünk 1-1 cm-t, a szűkítővarrás helyét, melyeket felhúzunk E pontig.



Ennyi volt a bűvös raglán története. 

2015. március 5., csütörtök

blúz szabásminta 3. módosítások, fajták, mellény szabása stb...



Szeretnék néhány olyan megoldást mutatni, amihez csak az alapszabásmintán kell változtatni egy kicsit. A módosításokat kékkel jelöltem( ha látszana). Ja és szabad kézzel rajzoltam, így nem lettek valami esztétikusak a képek, de szerintem azért könnyű kiigazodni rajtuk. Vagy nem...

Mellény

Én személy szerint nagyon szeretem a mellényeket és szerintem vannak még ezzel így egy páran. Most egy nagyon egyszerű mintát mutatok meg. Úgy nagyjából a kép elmond mindent, de azért írok pár sort.
A módosításokat kékkel jelöltem. Az eredeti mintán mindössze annyit változtatunk, hogy az előrész nyakkivágásának a szélétől (J-vel jelöltük az eredeti rajzon) behajtjuk a lapot a mell vonaláig. Ettől a ponttól ráhagyunk 2cm-t a gombolás miatt.
A kar vonalának a mélységét 1-2cm-el bővítjük, hogy kényelmesebb legyen.
A háton a derékvonal alá kimérünk 5cm-t, az lesz a mellény alja.
Elől csúcsosan készítjük, a csúcs 10 cm-el legyen a derékvonal alatt.
És ennyi.

Mellbevarrás

A blúz szabásának egy másik módja, előnye, hogy kevesebb anyagból is kijön, mármint szerintem. Mikor maradék anyagból dolgozom, a másik szabásmintával nem sikerül elférnem. Illetve esztétikusabb, hogy oldalt rejtve van. Azt hiszem nevezik oldalvonalba tett varrásnak, vagy rejtet varrásnak.
Az eredeti szabásmintánkon a hónaljvonalon lévő E ponttól lemérünk 6 cm-t,  Z ponttól kimérünk balra 2 cm-t és összekötjük az E alatti pontunkkal. A pontokat itt most nem jelöltem, így vissza kell mennetek két leckét, hogy teljes legyen a kép.
Ha összehúzzuk a felső bevarrás ék alakját, szétnyílik az oldalbevarrás.

Buggyos, vagy ráncolt ujj

Eredeti szabásmintánkat ( lásd előző lecke) körberajzoljuk és a felső középvonalhoz hozzáadunk 7 cm-t, a két oldalsó vonalhoz pedig 6-6 cm-t, követve az eredeti szabásminta vonalát, addig a pontig, ahol a gumi lesz.Ennek helyét vonallal jelöljük, majd 2-3 cm-t ráhagyunk, illetve szélességét bővítjük.



Kitárgyaltam az inget,de azért a teljesség kedvéért kaptok egy utolsó leckét. Majd...