Mire észbe kaphattunk volna, ismét eljött az advent időszaka. Már le is szállt hozzánk az első három angyalka, a Hitet, Reményt és Szeretetet hirdetve. Mi meg reménykedünk, hogy mire a Békesség angyala is megérkezik, már sikerül túlesnünk minden előkészületen. Kezdve az ajándékok megvásárlásától a ház tökéletes kipucolásán át ( ami talán lelkünket jelképezi), annak feldíszítésével ( egyben szívünk feldíszítésével) befejezve. Lecseréljük az abroszt karácsonyira, angyalkák, koszorúk, hóember, télapó, masnik, hópehely, párolgó, füstölő, csengettyű.... szóval minden ami giccs (vagy nem giccs) most helyet kap otthonunkban. Részben a gyerekek miatt, részben mert általában jobb hazajönni egy feldíszített lakásba, ahol valamiféle karácsonyosság érződik a levegőben. És mit tehet az ember lánya, ha a karácsony jelentős részét a konyhából kell néznie? Hát feldíszíti azt is. Sovány vigasz ez azoknak, akik nem szeretnek sütni-főzni, de ennyi telt tőlem. Így hát kötöttem egy rénszarvasos edényfogót, nehogy véletlenül a bejglit sima ronggyal kelljen kiszedni a sütőből.
Igyekeztem valami olyat készíteni, amit karácsonyig simán meg tudtok kötni (kezdők is boldogulnak vele), kb. egy-két délután alatt kényelmesen el lehet vele készülni, mert hát sajnos kicsit későn született meg ez a poszt. Advent már csak ilyen.
Méret: 18x18 cm
Kötés módja: Sima kötés (egy sort simán, egy sort fordítottan kötünk).
Minta:
Mikor kész az alap, a piros fonállal körbehorgoljuk a szélét, sarkától kezdve egy láncszem és kúszószem váltakozásával.
Az orrát utólag ráhímezhetjük, én egy piros gyöngyöt használtam.
Szerintem tányéralátétnek sem utolsó, de párnaalapként is lehetne használni.
Lehet, hogy ezen évre búcsúznom kell, így csak januárban tudom megosztani a következő születendő projektet. Ha a dolog így történne, akkor:
Boldog, békés karácsonyt kívánok!
2015. december 17., csütörtök
2015. november 17., kedd
Kötött kézmelegítő készítése
A kézmelegítő nem a legmegfelelőbb kifejezés, hisz hivatalosan muff a neve ennek az igencsak régi és közkedvelt kiegészítőnek. Csakhát valljuk be... az emberek többsége nem erre asszociál, mikor meghallja ezt a szót. És most nem a muflonra gondolok...
Mindig is szerettem volna egyet magamnak, már csak azért is mert megszállottan gyűjtöm a régmúltra emlékeztető ruhákat, tárgyakat, kiegészítőket. Néhány éve újból lehetett látni a kifutókon táskának álcázott muffokat, de ennek ellenére nem sok embert láttam, aki merte volna utcán is hordani.
Na de hogy felvértezzük magunkat és szembe nézzünk a lefagyott kéz problémájával, úgy gondoltam, hogy készítek végre egyet. Amúgy kutyasétáltatóknak nagyon tudom ajánlani.
Méretezésnél ügyeljünk arra, hogy szeretnénk-e, hogy az alkarunkat is betakarja, vagy csak a kezünket melegítse.A nők elég sokáig nem hordtak kabátot, inkább kendőket terítettek magukra, így nem okozott problémát a szűk ruhaujjba bebújtatni a kézmelegítőt.Manapság a szabásnál figyelembe kell venni a kabátujj szélességét is. Az én kézmelegítőm nem takarja az alkaromat, így lényegesen kisebb, mint eredeti, régi társai. Praktikusabbnak gondoltam így, mint eltüntetni benne a vastag szövetkabátot gombostul, mindenestül.
Találtam otthon a fonalaskosárban egy vastag, duplaszálú fonalat, így kísérletképpen abból készítettem el. Íme a végeredmény:
Jobban melegít, mint bármelyik kesztyűm, persze rohangálós napokra nem igazán ajánlott. De egy karácsony előtti kirakatnézegetős esti sétához meg tudja adni a hangulatot.
De most jöjjön végre a készítés menete. Felszedtem a kötőtűre annyi szemet, ami nagyjából 37 cm hosszúságnak felel meg. Lustakötéssel kötöttem 6cm-t (ez az oldalt látható szegély), majd soronként váltakozva egy sima, egy fordított (simakötés) következett 23 cm-en keresztül és végül ismét lustakötés, újabb 6 cm. Az utolsó szemet minden sorban simán átemeltem.
Következő lépés a bélés megvarrása. Volt egy darab lila bársonyszerű anyagom, köztes bélésnek pedig egy kidobásra szánt kabát bélését használtam fel. Zsebeket nem varrtam a bársonyba, mert nem tudtam, hogy fogom-e egyáltalán hordani, úgyhogy azt majd legközelebb...
A bélést illető első ötletem az volt, hogy kötök egy vékonyabb fonálból mégegy réteg anyagot, amit a külső réteghez hozzávarrok.Ha nincs itthon bélésanyagunk, ez a megoldás a legköltséghatékonyabb.
Három réteg széleinek összedolgozása:
Felül varrhatunk zippzárt is a muffra, de az is elegendő, ha csak simán összevarrjuk a két oldalt. Tisztítás szempontjából talán praktikusabb az olyan muff, amit egy cipzárral szét lehet választani, én most csak szimplán összevarrtam.
Utolsó pontként jöjjön a díszítés, horgolt virágok képében.
Horgolt virág készítése:
Az első láncszembe egy kispálca, majd a harmadikba 5db egyráhajtásos pálca, ötödik láncszembe kispálca, majd ismételjük annyiszor, amekkora virágot szeretnénk. Végül feltekerjük és alul néhány öltéssel összevarrjuk. Készítése hasonló a rózsáéhoz (lásd: horgolt rózsa).
2015. október 7., szerda
Sportszoknya varrása
A nyár sajnos kérlelhetetlenül véget ért és bizony beköszöntött az ősz. A blog lassacskán egy éves lesz és ha jól rémlik, első bejegyzésem egy szoknya szabásminta volt. Most álljon itt még egy szoknya a nosztalgia kedvéért. Anno, mikor kitaláltam, hogy elkezdek valamit sportolni, találkoztam ezzel a szoknya-nadrág kompozícióval. (nem ezzel, de ilyesmivel):
Olyan mint egy tenisz szoknya, de alá van varrva egy nadrág, mely ápol és eltakar. Futószoknyának is szokták nevezni és azóta már olyannyira divatba jött, hogy mire akartam magamnak venni egyet, már mindenhol elfogyott. Az igazat megvallva nem annyira erőltettem a dolgot, mert a kezdettől fogva a szabásminta tervezése járt a fejemben. Mostanában adatott meg, hogy egy kis időt szánhattam erre a projektre és kiöntve zsákokban tárolt maradék anyagaimat, elmerülhettem a tervezés szépségeiben. Először a rövidnadrágot kezdem volna megvarrni, ha nem találom meg azt a röpke 10 évvel ezelőtt félben hagyott fürdőruha alsónak szánt valamit...
Akinek rendelkezésére áll olyan leggings, amit nem használ, az is megteszi, de ha mi magunk akarjuk a nadrágot megvarrni, én ezzel az alapszabásmintával dolgoztam volna.
Így nézett ki az alap:
A derékrész szerencsére elég magas volt, mert eredetileg gumit akartam belevarrni. Most a terv módosult, levágtam csípőig, kb. 8-10 cm-t belőle. Miután ez megvolt, egyszerűen kifordítottam a levágott anyagdarabot és visszavarrtam a nadrágra úgy, hogy az anyagon lévő varrás kívül legyen.
Ez lett a végeredmény, miután ráhajtottam a fenti részt az alsóra:
Fehér cérnát használtam, így remélhetőleg jobban kivehető, hogy hol varrtam össze a két anyagot. Próba után kiderült, hogy a nadrág annyira sztreccs, hogy nem kell a derekába gumi. Illetve annyira megtetszett így a nadrág, hogy elgondolkodtam azon, hogy hagyom így, szoknya nélkül...
Aztán megtaláltam a szoknyának való anyagot is. A kényelmesebb viselés és az egyszerűség kedvéért úgy döntöttem, hogy lapszoknya lesz. Csípőtől nagyjából combközépig ér, de aki non stop spárgákat akar benne nyomatni, annak lehet ennél rövidebb is. Szélessége 1 m hosszú, de ez alkat függvénye( nálam M). A harang formát 5 db ékalakú szűkítéssel alakítottam ki.
Miután megvarrtam a szoknya alapot, hozzáillesztettem a nadrághoz. Felhajtottam az általam készített övrészt és az alá, a másik vízszintes varrással megegyező magasságban hozzávarrtam a szoknyát a nadrághoz. Ezt úgy a legegyszerűbb, ha fércelésnél rajtunk van a nadrág. A lapszoknya két végét egymásra hajtjuk és függőlegesen is összevarrjuk, úgy, hogy alul hagyunk kb. 8-10 cm-nyit a bevágásnak. Végül az övrészt ráhajtjuk és hozzávarrjuk a szoknyához.
És a végeredmény mégegyszer:
Az övrészt nem varrtam körbe, csak 4-6 ponton öltöttem a szoknyához, lesz ami lesz alapon. Úgy is mutatós, ha egy hosszú legginget használunk alapnak.
2015. augusztus 18., kedd
Horgolt strandtáska (vagy neszeszer) készítése
Gondoltam, ha már egy komplett szettet készítettem, horgolhatnék egy strandtáskát is hozzá. Sajnos nem volt időm elkészíteni és a fonalam is elfogyott,nem kíséreltem meg, hogy ugyanolyat szerezzek, mint amit a szetthez használtam. Így csak egy neszeszernyi hozzávalóból tudtam gazdálkodni.
A virágmintát, melyet használtam hozzá, már régóta szeretném elkészíteni. Végre megszületett és hozzá a mintarajz is.
Ez a táska díszítőmotívuma:
És így kell elkészíteni:
A teteje lemaradt, mert nem fért ki, de a közepétől már magától érthetődő a dolog. És alul van leírás.
A táskát két félből készítettem, ezeket a legvégén összehorgoltam, tetejére zipzár került. Mértei: 25x 13 cm. A legalsó és legutolsó soroknál minden láncszembe egy egyráhajtásos pálcát tettem. Az alap motívum: 3 egyrhj. pálca, 1 lácszem.
Magyarázat a rajzhoz: Második sorban a 3 pálca után 5 láncszem, egy kétráhajtásos pálcát horgolunk az alatta lévő 5 láncszembe, majd szintén 5 lsz, folytatjuk a sort. 3. sor: 5 lsz, majd 4 kispálca az előző láncszemekbe, 5 lsz sor folytat. 4. sor: 6 lsz, 5 kispálca, az előző sor lácszemébe és a kispálcákra. 6 lsz stb. 5. sor: 8 lsz, 7 kispálca a szélső láncszemekre és a kispálcákra. 6. sortól ugyanez, csak fordítva. 3 egyrhj. pálcát teszünk a 8 lsz első 3 láncszemébe, 6 lsz, 5 kispálca, majd 6 lsz és 3 egyrhjt pálca a nyolc láncszem utolsó szemeibe. 7. sor, szintén a láncszemekre tesszük a pálcákat, 6 lsz, 3 kispálca 8. sor ( innen nincs rajz).3 egyrhjt. a láncszemekre, 5 lsz, 1 kispálca 9. sor: 3 egyrhjt a szemekre, 3 lsz, egy kétráhajtásos pálca az alatta lévő kispálcába, majd 3 lsz, 3 egyrhjt. pálca alácszemekbe. 10. sor: 3 egyrhjt. pálca a 3 lsz-be, 1 lsz, 3 egyrhjt pálca a szemekbe stb.
A fotó nem lett jó, de úgy nagyjából ki lehet venni.
A bélés egy sosem használt szatén kombinéból készült, az egyik pánt pedig átalakult füllé, mellyel kényelmesebb hordozni a neszeszert. Mivel nagyon megtetszett az anyag törtfehér színe, meg a szatén selymességét amúgyis szeretem, hosszabb mintát vágtam ki mint horgolt neszeszer. Szerintem szép így, hogy a teteje kilátszik a halványlila fonal alól.
2015. július 31., péntek
Horgolt strandkendő ( vagy szoknya)
Miután elkészültem a fürdőruhával, gondoltam, ha már úgyis maradt a fonalból, horgolok hozzá még valamit. Mivel nem szeretek bikiniben mászkálni a parton ( strandon, kertben,stb.), így a strandkendő nálam nagy népszerűségnek örvend, tehát törvényszerű volt, hogy most legyen egy komplett három darabos szettem. Több mintát is próbáltam, szerettem volna valami zártabbat annál, mint amilyen a végeredmény lett, de hőségben nem állták volna meg a helyüket. Így maradtam a neccnél, ami nem takar, de annyira igen, hogy bátrabban mozogjak benne.
Íme az eredmény:
Szélesség: 110 cm, hossza a képen látható szoknyának 20-25 cm, de később 30 cm lett.
Egy öv készítésével kezdtem. 110 cm-nyi láncszemsort horgoltam ( érdemes az elején magunkhoz mérni, hogy kényelmesen meg tudjuk-e kötni oldalt), majd a lenti minta alapján elkezdjük az öv horgolását.
A kendő mindkét oldalán fokozatosan fogyasztunk:
Pirossal jelöltem az öv részt, grafitszürkével a necc horgolását.
Mégegy kép a végeredményről:
Tartogatok még egy kiegészítőt, ami még egyenlőre csak készülget. Majd a következő leckében megmutatom...
2015. június 4., csütörtök
Horgolt fürdőruha készítése 2.
Az előző leckében megmutattam, hogy készítem a bikini felső részét, most jöjjön az alsó, ami már kissé bonyolultabb. Valójában csak a szaporításra és a fogyasztásra kell odafigyelni, no meg a méretekre. Ennek ellenére M-es méretet horgoltam, de úgy gondolom, hogy simán megfelelne L méretnek is, főleg, hogy gumi kerül mindhárom kivágásra ( itt már szükségünk lesz kalapgumira is).
Tehát: első lépésként 42 cm hosszúságú láncszemsort horgoltam. Magasításkén 2 szem, majd minden szembe egyráhajtásos pálca, második sor ugyanígy. A fogyasztás csak a 3. sortól következik, innentől kispálcákat használok és minden sor elején, végén egyaránt fogyasztok. Ez idáig az alj elülső része. A két láb közti rész szélessége 8 cm. Az újabb szabású bikiniknél ez általában 6,5 cm szokott lenni, ha így kényelmesebb, használhatjuk ezt a méretet. A két láb közti résznél már nem fogyasztunk, simán horgolunk hosszában kb 8 cm-t, majd elkezdünk szaporítani a hátsó rész megformálásához. Az utolsó két sort egyráhajtásos pálcákkal horgoljuk.
A rajzon látható formát kell, hogy kapjunk:
Illetve így néz ki, ha elkészültünk:
Végein összevarrjuk, majd a széleit kispálcasorral körbehorgoljuk, úgy hogy közbe beledolgozzuk a kalapgumit ( magyarul: a befejező sorba belehorgoljuk a gumit).
És így fog kinézni:
Ki mekkora bélést akar belevarrni, vagy egyáltalán szükséges-e, azt mindenki döntse el maga.
Egy biztos: a következő leckében strandkendő lesz a téma.
Illetve találtam egy nagyon impozáns virág mintát, így felmerült a táska gondolata is...
2015. május 21., csütörtök
Horgolt fürdőruha készítése 1
A nyár még úgy igazán nem kezdődött el, legalábbis a strandszezonra még várni kell.Főleg jellemző ez a mai esős napra. Nade épp ezért gondoltam, hogy még idejében leírom fürdőruhám történetét, hogy bőven legyen idő elkészíteni.
Három darabos szettre gondoltam, abból kettő biztos, a harmadik még csak fejben van meg (ott sem igazán).
A felső elkészítése akár egy nap alatt is kényelmesen elkészül, ha valakinek van hozzá ideje, vagy türelme.
A méreteken lehet változtatni, ki-ki a maga igénye szerint. Bár azt kalkuláljuk bele a dologba, hogy ruhadarabunk nyúlni fog, illetve a fonál minőségén is nagyon sok múlik, hisz bírnia kell a fürdőzést, napozást. Ha kosarat akarunk belevarrni, mérjük annak a méretéhez.
Kezdés :
Melltartó: Egy láncszembe 3 db egyráhajtásos pálcát öltök( tehát fentről kezdem horgolni). Minden sort 1-1 szemmel szaporítok. A legelején kétszer szaporítottam, a kezdő és az utolsó láncszembe , majd később elég volt soronként egyszer.
A lényeg, hogy a képen látható háromszög formát kapjuk.
Kilenc sort horgolok egyráhajtásos pálcákkal, majd kispálcákra váltok. A háromszög utolsó sorát egyráhajtásos pálcákkal fejezem be.
A háromszög minden oldala 18 cm.
A szegélyt külön horgoltam meg. Igyekeztem a létező legegyszerűbb mintát kitalálni hozzá. Ha a fent megadott méretekkel dolgozunk, a szegély hossza 36 cm kell hogy legyen.
Ez született:
Minta:
Az elkészült szegélyt hozzáhorgoljuk a két háromszög aljához ( én inkább varrtam, mert az gyorsabb megoldásnak tűnt).
Ezután körbehorgoljuk a széleket.
Valahogy így:
Így néz ki az alja, egyenlőre csak fércelés után.
És egészében:
A pántokat nem horgolom, inkább egy régi fürdőruhámról varrom át, szerintem strapabíróbb mint ha horgolnám. De aki teljes egészében horgolt bikinit szeretne, annak itt egy egyszerű minta:
Magyarázat a rajzhoz(lentről felfelé): Két szemet horgolok, plusz egy magasítás, kispálca az egyik szembe, egyráhajtásos a másikba, egy szemmel magasítok, kispáca az egyrhjt.-ra, majd egyráhajtásos a kispálcára, egy szem magasítás és ez így megy egészen addig, míg horgolunk 4 db. 45-50 cm hosszú pántot.
A következő leckében a bikini alsó készítésének menetét fogom megosztani.
Addig is kellemes horgolást!
Három darabos szettre gondoltam, abból kettő biztos, a harmadik még csak fejben van meg (ott sem igazán).
A felső elkészítése akár egy nap alatt is kényelmesen elkészül, ha valakinek van hozzá ideje, vagy türelme.
A méreteken lehet változtatni, ki-ki a maga igénye szerint. Bár azt kalkuláljuk bele a dologba, hogy ruhadarabunk nyúlni fog, illetve a fonál minőségén is nagyon sok múlik, hisz bírnia kell a fürdőzést, napozást. Ha kosarat akarunk belevarrni, mérjük annak a méretéhez.
Kezdés :
Melltartó: Egy láncszembe 3 db egyráhajtásos pálcát öltök( tehát fentről kezdem horgolni). Minden sort 1-1 szemmel szaporítok. A legelején kétszer szaporítottam, a kezdő és az utolsó láncszembe , majd később elég volt soronként egyszer.
A lényeg, hogy a képen látható háromszög formát kapjuk.
Kilenc sort horgolok egyráhajtásos pálcákkal, majd kispálcákra váltok. A háromszög utolsó sorát egyráhajtásos pálcákkal fejezem be.
A háromszög minden oldala 18 cm.
A szegélyt külön horgoltam meg. Igyekeztem a létező legegyszerűbb mintát kitalálni hozzá. Ha a fent megadott méretekkel dolgozunk, a szegély hossza 36 cm kell hogy legyen.
Ez született:
Minta:
Az elkészült szegélyt hozzáhorgoljuk a két háromszög aljához ( én inkább varrtam, mert az gyorsabb megoldásnak tűnt).
Ezután körbehorgoljuk a széleket.
Valahogy így:
Így néz ki az alja, egyenlőre csak fércelés után.
És egészében:
A pántokat nem horgolom, inkább egy régi fürdőruhámról varrom át, szerintem strapabíróbb mint ha horgolnám. De aki teljes egészében horgolt bikinit szeretne, annak itt egy egyszerű minta:
Magyarázat a rajzhoz(lentről felfelé): Két szemet horgolok, plusz egy magasítás, kispálca az egyik szembe, egyráhajtásos a másikba, egy szemmel magasítok, kispáca az egyrhjt.-ra, majd egyráhajtásos a kispálcára, egy szem magasítás és ez így megy egészen addig, míg horgolunk 4 db. 45-50 cm hosszú pántot.
A következő leckében a bikini alsó készítésének menetét fogom megosztani.
Addig is kellemes horgolást!
2015. április 27., hétfő
Horgolt rózsa
Valamiért a rózsa soha nem tartozott a kedvenc virágaim közé. Talán ösztönösen Exupéry szeszélyes és hiú rózsája jutott eszembe róla, vagy csak a virágok terén is az egyszerűség elvét vallom. De aztán beleszerettem Don Juan-ba és megtört a jég ( már ha volt egyáltalán). Don Juan egy futórózsa faj neve.Az ódon falat körbefutó dús, vérvörös zuhatag méltán érdemli ezt a nevet, hisz nincs nő, ki ellen tudna állni neki. Bár ez a tényeken nem változtat, hisz Don Juan a pokolra jutott...
Na de térjünk a lényegre. Szerettem volna valami egyszerű, de annál mutatósabb rózsát horgolni és ez lett a végeredmény.
A hosszúságot illetően nem adtam meg adatokat, minél hosszabb, annál nagyobb feje lesz a rózsának. Ha végeztünk, tekerjük fel és varrjuk, vagy horgoljuk össze az alját, hogy ne essen szét.
2015. április 11., szombat
Virág Afrikából, avagy afrikai horgolt minta
Nem mondhatnám, hogy az én stílusom, de mégis beleszerettem. Színes, játékos, impozáns és végtelen dolgot lehet belőle készíteni. No ez a végtelen dolog nálam egyenlőre egy poháralátétre szorítkozik.
De kezdjük az elejétől. Az ihletet Fokváros adta, azon belül egy nonfiguratív tetoválás. Azt tudjuk, hogy az elterjedt nyelv az angol, a pénzeken leginkább Afrika állatait lehet látni, de vajon milyen díszítő motívumaik vannak? Nekünk ott van többek közt a matyó hímzés, az Írek leginkább a Kelta ornamentikából építenek stb.Kíváncsi voltam, hogy egy ízig-vérig fokvárosi milyen motívumrendszert használhat.Nem lettem sokkal okosabb, de megismerkedtem ezzel a horgolt afrikai motívummal, ami az egész világon ismert és szeretett minta.
Két alap motívumot mutatok. A már elkészített darabokat össze szokták horgolni, összeillesztéshez általában a nyolc szögletű mintát használják(alsó).Így ezen darabkák összehorgolásából születhet takaró, párna, plüss állatka stb. Készítés közben volt egy pont, amikor fülbevaló lehetett volna a félkész darabkám, de végül nem lett.Amire ügyelni kell összehorgoláskor, az a színek harmóniája. Ha igazán afrikait, akarunk, használhatunk, rikító, komplementer színeket és az sem szabály, hogy a külső rész fehér legyen.Ami a legjobban tetszik benne, hogy minden maradék fonalat el lehet használni vele, amit sajnálunk kidobni, de amúgy kevés lenne bármihez.
Nagy a valószínűsége annak, hogy majd készítek állatokat is ebből a mintából...egyszer...ha sikerül...
Utálok horgoláshoz mintát készíteni és nem is tudok, de a szándék azért
mégiscsak...
Mivel ez a rajz az előzőnél is borzasztóbb lett, így illik adnom valami szöveges útmutató-félét.
Az alap szinte ugyanaz, mint az előzőnél, az utolsó sornál minden nyolcadik egyr. pálca után kettő szemet kötünk, ezek lesznek a sarkai a nyolcszögnek. A sarkoknál mindkét egyr. pálcát, melyek a két szem közt vannak, ugyanabból a szemből horgoljuk.
Bár a fényképen nem látszik, ez bizony nyolcszög. Összeillesztve inkább érvényesül.
2015. március 27., péntek
Horgolt nyuszis terítő ( vagy párna) húsvétra
Először terítőnek készült, majd párnává módosult ez a húsvéti nyuszis horgolmány. A fotógépem a végét járja, így arról már nem készült kép,hogy hogyan mutat párnaként. Meg... miután megláttam a kép minőségét, elment a kedvem a további pepecseléstől (normális beállítás stb)
Viszont ennél a technikánál a minta alapján is jól lehet látni a végeredményt, így úgy döntöttem, hogy megszületik a poszt. Meg hát karácsonyra sem tettem fel semmi ünnepit....
Aki ismeri a recehorgolás technikáját, az már a minta alapján is simán el tudja készíteni. Aki nem, annak adok egy kis segítséget.A recehorgolás nem más, mint hálókészítés 1, 2 3 ráhajtásos pálcák segítségével. Itt végig egyráhajtásos pálcákat használtam. Az alap 77 darab láncszemből áll, minden harmadik láncszembe egy egyr. pálcát horgoltam, illetve minden egyr. pálca közé horgoltam két láncszemet, hogy egyenletes, négyzetrácsot kapjak. Amit a mintarajzon besatíroztam, ott minden egyes láncszembe horgoltam egy egyr. pálcát.
Így néz ki őkelme, kissé homályosan és gyűrötten.Ez az első munkám ezzel a technikával, így viszonylag hamar elszomorodtam, mikor láttam mások cérnavékony fonálból készített mesterműveit...
A recehorgolás egyetlen nehézsége, hogy nagyon kell figyelni a pontosságra.Könnyen kimaradhat, vagy elcsúszhat egy-egy láncszem, vagy pálca, így érdemes minden sort ellenőrizni.
Itt pedig a minta.
Ha valakinek megtetszett a nyuszim, vagy sikerült megihletnem, még húsvétig van idő elkészíteni.
2015. március 14., szombat
Raglánujjú felső szabásminta
A raglánujjú felsők divattól függetlenül közkedveltek, bár jelenleg blúzoknál inkább a klasszikus szabásminta érvényesül, míg a melegítőfelsőknél ugyanúgy alkalmazzák ezt a szabásmintát, mint rég.
Jellemzője, hogy a ruha ujja egyben a váll is, ezáltal az ujj szabásmintáját két félben kell elkészíteni.
Ehhez az eredeti szabásmintánkra lesz szükségünk, amit nagyon könnyen át lehet alakítani erre a modellre.
A módosításokat pirossal jelöltem.Nem árt elővenni a blúz szabásmintáját és előkotorni agyunkból a szerkesztés menetét.
Tehát... E egyenesen a hónaljvonalon kimértük K és L pontokat. Ezt ezen a rajzon is jelöltem. Most az a dolgunk, hogy Ezen pontoktól felmérünk 4-4 cm-t, ezek nevei K1 és L1 pontok lesznek.
A nyakcsúcsok pontjai a Hát részen H, az előrészen J pontok voltak. Most ezektől a pontoktól lemérünk a nyak körvonala mentén 3-3 cm-t, ezeket H1 és J1 pontokkal jelöljük.
A hónaljmélységet megnöveljük, E pontból lemérünk 2-cm-t, E1 helyét. H1 és K1 pontokat összekötjük, majd domborúan megrajzoljuk a H1 és K1 közti ívet. Ha ez kész, K1-től E1-ig homorú vonallal megrajzoljuk a hónalj kivágását.
Előrész: V és Y-tól lemérünk 5-5 cm-t V1, Y1-et (ezt a két pontot elfelejtettem berajzolni, de értelemszerűen a V és Y pontok alatt vannak a piros vonal mentén). Y1 és L1 közt segédvonalat húzunk, ami mentén domború vonallal megrajzoljuk a raglán vonalát. J1 és V1 pontokat összekötjük, L1 és E1 közé homorú vonalat rajzolunk.
Ujj: Az ujj szabásmintája megrajzolása előtt figyeljünk arra, hogy az eredeti minta fölött kb. 20 cm maradjon szabadon, mivel ehhez kell hozzáadni a vállat.
Ha emlékszünk arra, hogy a hátsó karöltőnél E és H közé húztunk segédvonalat... az már jó jel. Ha nem, az sem baj, csak lapozzunk vissza két leckét. P, R segédvonalakat szintén be kell rajzolnunk újból, mert itt is fontos szerepük lesz. Újból határozzuk meg J, P és R pontok helyét, rajzoljuk meg az E középvonalat is és hosszabítsuk meg a vállhossz méretével, plusz 1,5 cm-el. Tehát E és O közötti távolság egyenlő a vállhossz+ 1,5 cm-el. Miután berajzoltuk az O pontot, vízszintest szerkesztünk rá. A meghúzott vízszintesre kimérünk balra 4 cm-t(X), jobbra pedig 5 cm-t (Y). Ezután X és Y pontoktól a segédvonalra mérjünk ki 3-3 cm-t,X-től balra, Y pedig jobbra. A most kijelölt pontoktól, Y oldalán lemérünk 1 cm-t, így megkapjuk Y1 pontot, X oldalán, pedig felmérünk 2 cm-t, így megkapjuk X1 pontot. Összekötjük X-X1 és Y-Y1 pontokat, majd enyhén domború ívvel összekötjük X-E pontokat és Y-E pontokat.
Az eredeti szabásminta Hónaljpontjai a H és az S1-tól először le, majd kifelé mérünk 2-2 cm-t, ezek lesznek az új hónaljpontok, ezeket összeköthetjük az ing alját jelölő T és U pontokkal ( az eredeti rajzon van feltüntetve). J pontot homorú vonallal összekötjük az új hónaljponttal, majd X1-től húzunk vonalat enyhén homorítva J pontig. A másik oldalon is így rajzoljuk meg, R ponton áthaladva.
V ponttól jobbra-balra kimérünk 1-1 cm-t, a szűkítővarrás helyét, melyeket felhúzunk E pontig.
Ennyi volt a bűvös raglán története.
2015. március 5., csütörtök
blúz szabásminta 3. módosítások, fajták, mellény szabása stb...
Szeretnék néhány olyan megoldást mutatni, amihez csak az alapszabásmintán kell változtatni egy kicsit. A módosításokat kékkel jelöltem( ha látszana). Ja és szabad kézzel rajzoltam, így nem lettek valami esztétikusak a képek, de szerintem azért könnyű kiigazodni rajtuk. Vagy nem...
Mellény
Én személy szerint nagyon szeretem a mellényeket és szerintem vannak még ezzel így egy páran. Most egy nagyon egyszerű mintát mutatok meg. Úgy nagyjából a kép elmond mindent, de azért írok pár sort.
A módosításokat kékkel jelöltem. Az eredeti mintán mindössze annyit változtatunk, hogy az előrész nyakkivágásának a szélétől (J-vel jelöltük az eredeti rajzon) behajtjuk a lapot a mell vonaláig. Ettől a ponttól ráhagyunk 2cm-t a gombolás miatt.
A kar vonalának a mélységét 1-2cm-el bővítjük, hogy kényelmesebb legyen.
A háton a derékvonal alá kimérünk 5cm-t, az lesz a mellény alja.
Elől csúcsosan készítjük, a csúcs 10 cm-el legyen a derékvonal alatt.
És ennyi.
Mellbevarrás
A blúz szabásának egy másik módja, előnye, hogy kevesebb anyagból is kijön, mármint szerintem. Mikor maradék anyagból dolgozom, a másik szabásmintával nem sikerül elférnem. Illetve esztétikusabb, hogy oldalt rejtve van. Azt hiszem nevezik oldalvonalba tett varrásnak, vagy rejtet varrásnak.
Az eredeti szabásmintánkon a hónaljvonalon lévő E ponttól lemérünk 6 cm-t, Z ponttól kimérünk balra 2 cm-t és összekötjük az E alatti pontunkkal. A pontokat itt most nem jelöltem, így vissza kell mennetek két leckét, hogy teljes legyen a kép.
Ha összehúzzuk a felső bevarrás ék alakját, szétnyílik az oldalbevarrás.
Buggyos, vagy ráncolt ujj
Eredeti szabásmintánkat ( lásd előző lecke) körberajzoljuk és a felső középvonalhoz hozzáadunk 7 cm-t, a két oldalsó vonalhoz pedig 6-6 cm-t, követve az eredeti szabásminta vonalát, addig a pontig, ahol a gumi lesz.Ennek helyét vonallal jelöljük, majd 2-3 cm-t ráhagyunk, illetve szélességét bővítjük.
Kitárgyaltam az inget,de azért a teljesség kedvéért kaptok egy utolsó leckét. Majd...
2015. február 26., csütörtök
Blúz szabásminta 2. Ujjak, inggallér
Jöjjenek most a ruhaujjak. Azt elfelejtettem leírni, hogy ha lehet, akkor ugyanabból a szabásmintából állítsuk össze a blúzt és az ujjakat. Tehát ha nem az előző szabásmintát használod, lehet, hogy lesz némi eltérés a blúz és az ujj illeszkedésénél.
Szükséges méretek :
Ujj hossz (helyes lemérését lásd az előző leckében)
Felső karbőség ( ezt lazán mérjük le.)
Mellbőségnek azonosnak kell lennie a blúznál megadottal.
Hossztól függően csuklóbőség.
Illetve kell még az előző leckében kiszámolt Q érték, mely a fél mellbőség osztva tízzel.
Téglalapot szerkesztünk, AB egyenes hossza a felső karbőség , ujjak hossza pedig az AD táv.
Téglalapot függőlegesen elfelezzük, ez lesz az EF vonal. E pontból lemérjük a Q értékét( fél mellbőség tizede) majd hozzáadunk hatot, így kapjuk meg a G helyét, vízszintes vonalat húzva, a H és I pontokat is megkapjuk.
E és H közé átlót húzunk .Ezt a vonalat 4 egyenlő részre osztjuk, a pontokat J, K és L-el jelöljük. J-től jobbra 1 cm-el megjelöljük J1 pontot, majd L-től balra szintén 1 cm-el L1 pontot. Végül ívesen összekötjük H, J1, K, L1 és E pontokat. Így megkaptuk a hát felöli részt.
Az első részhez EB és EG vonalakat megfelezzük, ezen felezővonalak pontjai lesznek az M M1, N N1 pontok. Középen az O pontban metszik egymást.
O pottól felmérünk 4 cm-t, ez lesz a P pont.
O-tól jobbra mérünk 2 cm-t, így megkapjuk az R pontot. I pottól balra kimérünk 2,5 cm-t, S pontot.
I ponttól jobbra 1 cm-t, S1 pontot jelöljük be.
Ha ezzel kész vagyunk, íves vonallal összekötjük a pontokat. E-től egy darabig egyenest húzunk, majd ívesen rajzolva P, R,S,S1 ponton keresztül húzzuk a vonalat.
Ha lefelé keskenyedő ujjat szeretnénk, a D és C pontokból vegyünk el 2-2 cm-t, T és U pontok helyét, melyeket összekötünk H és S1 pontokkal.
Ennyi az alapszabásminta. Bármilyen hosszúságú, fazonú inget akarunk varrni, érdemes ezt használni alapnak.
Gallér
Téglalapot rajzolunk, melynek hosszabbik oldala a nyakbőség fele,
magassága 8 cm.
AD a hátközép részt jelöli.
C ponttól jobbra kimérünk 2cm-t, F pontot( ez lesz a gombolásnak hagyott hely)
F pontból függőleges segédvonalat rajzolunk, rámérünk 2-2 cm-t, G és H pontokat.
C ponttól balra kimérünk 4cm-t, E pontot.
G-t ívesen összekötjük E-vel, majd egyeneset húzunk D-ig, így kész a nyakvonal.
D-től felmérünk 3cm-t, I-vel jelöljük, majd szaggatott egyenessel ívesen összekötjük H ponttal (ez lesz a gallér alsó része).
H pontra vízszintest húzunk, H-tól 2cm-el balra kijelöljük a J pontot, majd összekötjük.
F-től jobbra kimérünk 4cm-t, K pontot.
K-ra függőlegesen kimérünk 10 cm-t, bejelöljük L pontot, majd összekötjük J-vel .
L-től íves vonallal kialakítjuk a külső élet az AB vonalon.
Szabás előtt a gallért igazítsuk hozzá az ing szabásmintájához. Biztos ami biztos...
2015. február 17., kedd
Blúz szabásminta
A melegre még várni kell (már nem sokat), viszont ha képes voltam novemberben szoknya szabásmintákat közzétenni, simán belefér, hogy most ing varrással kísérletezgessek. Arról már nem is beszélve, hogy ezt a szabásmintát szeretném majd jövőre felhasználni kabátvarráshoz. Persze a méreteken, anyagszükségleten módosítani kell majd...
Szóval, ha már volt nadrág és szoknya, gondoltam adós vagyok még egy blúzzal. Ez egy nagyon alap szabásminta, sokféleképpen fel lehet használni, majd a későbbiekben mutatok más változatokat is. A szerkesztés menetét megpróbálom most is szájbarágósan leírni, nem tudom ez eddig mennyire sikerült.
Szükséges méretek:
-mellbőség (Mb): a mell legdúsabb részén mért táv, mérés közben vegyünk mély levegőt, azt az adatot jegyezzük le, mikor a mellkasunk a legjobban megemelkedett.
-csípőbőség
-derékbőség
-nyakbőség(Nyb),
-háthossz (vh): gerincoszlop mentén a nyakon található hetedik (kiálló) csigolyától mérve
vállhossz : nyaktól a vállcsúcsig
blúzhossz
mellmélység (Mm) : nyak oldalsó pontjától a mellcsúcsig
csípőmélység:( lásd szoknya)
Ujjhossz (Uh): Vállcsúcstól indulva, a behajlított kar külső vonalán mérjük.(erre még nem lesz szükség)
Néhány olyan mérést, ami talán nem egyértelmű, megpróbáltam a rajzon szemléltetni. Remélem segítséget tud nyújtani a fej nélküli hölgy.
Rajzolunk egy vízszintes vonalat ( A), melyre baloldalt merőlegest szerkesztünk (A1). A ponttól lefelé elkezdjük bejelölni a hosszméreteket.
-AB távolság a háthossz
-BC csípőmélység
-AA1 blúzhossz
Tehát a B vonala derékvonal,
C a csípővonal,
A1 vonal a blúz alja,
D pedig a hónaljmélység vonala,
melyet így számolunk ki:
Háthosszt elosszuk 2-vel, majd a kapott
értékhez hozzáadunk 2 cm-t.
Ezt az értéket A ponttól mérjük le.
Hátszélességnek (D-E távolság)
a mellbőség negyedét vesszük (mb/4),
majd D-től kimérve E-vel jelöljük.
E pontra függőlegest szerkesztünk,
ez lesz az oldalvonal, melyet alul E1-nek jelölünk.
E-F távolsága szintén a mellbőség negyede, F pontra is függőlegest szerkesztünk, ez a vonal lesz a blúz előközép része.
Ha idáig eljutottunk, most így néz ki a lapunk, mint ez az ábra.
Hát nyakvonala: Nyakbőség egyhatodát +1 cm-t veszünk (nyb/6 + 1),a kapott értéket az A pontból mérjük ki és G-vel jelöljük. G fölé kimérünk 3 cm-t, ez lesz a H pont. A és H pont közé íves vonalat húzunk, ami A ponttól kb. másfél cm hosszan egyenesen haladjon.
Mielőtt elkezdjük az előrész nyakvonalát, ki kell mérnünk egy állandó méretet, amit a szerkesztés folyamán többször fogunk használni, így érdemes leírni. Jelöljük Q-val. Q-t úgy kapjuk meg, ha mellbőséget osztjuk kettővel, majd a kapott eredményt osztjuk tízzel. Erre a méretre az ujjak szerkesztésénél is szükség lesz.
Előrész nyakvonala: I pont helyét úgy kapjuk meg, ha F vonalat meghosszabítjuk Q méretével.
I ponttól vízszintesen kimérjük az A-G távolságot + hozzáadunk fél cm-t, ezt J-vel jelöljük. I-J távot sugárként használva körívet húzunk az I pontból, a kör másik pontját J1-nek jelöljük.
Karöltők segédvonalai : E pontból jobbra és balra is kimérjük a Q méretet +1 cm-t, így megkapjuk K és L pontokat. K pontból A vízszintesig ( M), L-től 6 cm magasságig (N) függőleges vonalat húzunk. K ponttól szintén felmérünk 6 cm-t, ez lesz az N1 pontunk, melyet N ponttal összekötünk.
Hát vállvonala : M ponttól lefelé 2 cm-t mérünk a vonalra, ez lesz az O pont, melyet H-val összekötünk. A húzott pontot hosszabítsuk meg annyira, hogy rá tudjuk mérni a vállhossz méretét + 2 cm-t, a vonal végét P ponttal jelöljük. Tehát P pont a vállcsúcsot jelöli. Innen kell megrajzolnunk a hátrész karöltővonalát. Amikor a görbületet alakítjuk, figyeljünk arra, hogy N1-től 1 cm-nyi távra rajzoljuk, majd úgy kanyarodjunk E pontig.
A vállhosszhoz adott 2 cm többletet vállbevarrással tüntethetjük el.(Ha elolvastad a szoknya szűkítéses részt, tudod hogy kell csinálni.) Szerkesztése: H pontból kimérünk 5 cm-t a vállvonalon, majd ettől a ponttól kimérünk 2 cm-t. A 2 cm-t megfelezve lemérünk 6 cm-t, a baloldali részt rámérjük a jobboldalira, így az kissé megemelkedik. Ez az emelt pont lesz a végleges, melyet P ponttal össze lehet kötni.
Előrész vállvonala: I-J egyenest meghosszabítjuk a középvonalig, összekötjük E egyenessel, majd R pontként jelöljük. Q értékét szorozuk 2-vel, majd levonunk belőle 1-et. A kapott eredményt R ponttól lemérjük és S pontként jelöljük ( RS= 2Q-1 cm). S pontot halványan összekötjük J-vel, majd erre a vonalra S-től vízszintesen jobbra kimérünk 1 cm-t, azaz T pontot.Ha ez megvan, N és T pontokat összekötjük egy segédvonallal. T-től lefelé a segédvonalra,lemérünk 1 cm-t, amit U-nak jelölünk, ez lesz a vállcsúcs.
Karöltővonal: U és N pont közé az egyenestől jobbra rajzoljuk be, görbébben mint a hátsó karöltő vonalát. Majd N és E közé húzunk egy másik görbe vonalat.
Vállvonal: J ponttól 5 cm-t kimérünk vízszintesen, V pontként jelöljük. U pontól jobbra kimérjük a vállhossz -5cm-t. Ezt X-el jelöljük. Z pont megszerkesztése: D tengelyen J2 ponttól balra kimérünk 3 cm-t.
V pontot 0,5 cm-el megemeljük, majd így kötjük össze a J ponttal, majd V és Z pontokat is összekötjük.
Ha ezzel megvagyunk, lemérjük V és Z közé húzott vonal hosszát, majd átmérjük ZX pontra.A vonalat a méretnek megfelelően meghosszabítjuk, így megkapjuk az Y pontot. Y-t összekötjük az U-val és ezzel kész a vállvonal.
Ha karcsúsítást akarunk, hasonlóan a szoknyáéhoz, 3-3 cm-t veszünk ki a derékvonalon. E és E1 pont között. Deréktől csípőig ne egyenes, hanem inkább íves vonalat húzzunk, ami felveszi a csípő formáját.
Mell alatti karcsúsításnál Z pontból függőlegest szerkesztünk, melynek alsó pontja Z1 lesz. Derékvonaltól jobbra-balra mérünk 1,5-1,5 cm-t. A karcsúsítás Z ponttól 4 cm-el lejjebb kezdődik és a blúz aljáig tart.
Itt simán egyenes vonalakkal kössük össze a pontokat.
Hátbevarrás: A-A1 vonalon dolgozunk, D ponttól kimérünk 9cm-t, majd függőlegest szerkesztünk. B vonalon a szerkesztett egyenestől bejelölünk jobbra-balra 1-1 cm-t, majd a pontokat egyenes vonalakkal összekötjük d-től a blúz aljáig.
Ennyi mára. A követező bejegyzésben ingujjal és gallérral fogom folytatni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)