2015. február 26., csütörtök

Blúz szabásminta 2. Ujjak, inggallér


Jöjjenek most a ruhaujjak. Azt elfelejtettem leírni, hogy ha lehet, akkor ugyanabból a szabásmintából állítsuk össze a blúzt és az ujjakat. Tehát ha nem az előző szabásmintát használod, lehet, hogy lesz némi eltérés a blúz és az ujj illeszkedésénél.

Szükséges méretek :
Ujj hossz (helyes lemérését lásd az előző leckében)
Felső karbőség ( ezt lazán mérjük le.)
Mellbőségnek azonosnak kell lennie a blúznál megadottal.
Hossztól függően csuklóbőség.
Illetve kell még az előző leckében kiszámolt Q érték, mely a fél mellbőség osztva tízzel.

Téglalapot szerkesztünk, AB egyenes hossza a felső karbőség , ujjak hossza pedig az AD táv.
Téglalapot függőlegesen elfelezzük, ez lesz az EF vonal. E pontból lemérjük a Q értékét( fél mellbőség tizede) majd hozzáadunk hatot, így kapjuk meg a G helyét, vízszintes vonalat húzva, a H és I pontokat is megkapjuk.

E és H közé átlót húzunk .Ezt a vonalat 4 egyenlő részre osztjuk, a pontokat J, K és L-el jelöljük. J-től jobbra 1 cm-el megjelöljük J1 pontot, majd L-től balra szintén 1 cm-el L1 pontot. Végül ívesen összekötjük H, J1, K, L1 és E pontokat. Így megkaptuk a hát felöli részt.

Az első részhez EB és EG vonalakat megfelezzük, ezen felezővonalak pontjai lesznek az M M1, N N1 pontok. Középen az O pontban metszik egymást.
O pottól felmérünk 4 cm-t, ez lesz a P pont.
O-tól jobbra mérünk 2 cm-t, így megkapjuk az R pontot. I pottól balra kimérünk 2,5 cm-t, S pontot.
I ponttól jobbra 1 cm-t, S1 pontot jelöljük be.
Ha ezzel kész vagyunk, íves vonallal összekötjük a pontokat. E-től egy darabig egyenest húzunk, majd ívesen rajzolva P, R,S,S1 ponton keresztül húzzuk a vonalat.

 Ha lefelé keskenyedő ujjat szeretnénk, a D és C pontokból vegyünk el 2-2 cm-t, T és U pontok helyét, melyeket összekötünk H és S1 pontokkal.
Ennyi az alapszabásminta. Bármilyen hosszúságú, fazonú inget akarunk varrni, érdemes ezt használni alapnak.






Gallér

Téglalapot rajzolunk, melynek hosszabbik oldala a nyakbőség fele,
magassága 8 cm.
AD a hátközép részt jelöli.
C ponttól jobbra kimérünk 2cm-t, F pontot( ez lesz a gombolásnak hagyott hely)
F pontból függőleges segédvonalat rajzolunk, rámérünk 2-2 cm-t, G és H pontokat.
C ponttól balra kimérünk 4cm-t, E pontot.
G-t ívesen összekötjük E-vel, majd egyeneset húzunk D-ig, így kész a nyakvonal.
D-től felmérünk 3cm-t, I-vel jelöljük, majd szaggatott egyenessel  ívesen összekötjük H ponttal (ez lesz a gallér alsó része).
H pontra vízszintest húzunk, H-tól 2cm-el balra kijelöljük a J pontot, majd összekötjük.
F-től jobbra kimérünk 4cm-t, K pontot.
K-ra függőlegesen kimérünk 10 cm-t, bejelöljük L pontot, majd összekötjük J-vel .
L-től íves vonallal kialakítjuk a külső élet az AB vonalon.

Szabás előtt a gallért igazítsuk hozzá az ing szabásmintájához. Biztos ami biztos...












2015. február 17., kedd

Blúz szabásminta



A melegre még várni kell (már nem sokat), viszont ha képes voltam novemberben szoknya szabásmintákat közzétenni, simán belefér, hogy most ing varrással kísérletezgessek. Arról már nem is beszélve, hogy ezt a szabásmintát szeretném majd jövőre felhasználni kabátvarráshoz. Persze a méreteken, anyagszükségleten módosítani kell majd...
Szóval, ha már volt nadrág és szoknya, gondoltam adós vagyok még egy blúzzal. Ez egy nagyon alap szabásminta, sokféleképpen fel lehet használni, majd a későbbiekben mutatok más változatokat is. A szerkesztés menetét megpróbálom most is szájbarágósan leírni, nem tudom ez eddig mennyire sikerült.

Szükséges méretek:
 -mellbőség (Mb): a mell legdúsabb részén mért táv, mérés közben vegyünk mély levegőt, azt az adatot jegyezzük le, mikor a mellkasunk a legjobban megemelkedett.
-csípőbőség
-derékbőség
-nyakbőség(Nyb),
-háthossz (vh): gerincoszlop mentén a nyakon található hetedik (kiálló) csigolyától mérve
vállhossz : nyaktól a vállcsúcsig
blúzhossz
mellmélység (Mm) : nyak oldalsó pontjától a mellcsúcsig
csípőmélység:( lásd szoknya)
Ujjhossz (Uh): Vállcsúcstól indulva, a behajlított kar külső vonalán mérjük.(erre még nem lesz szükség)

Néhány olyan mérést, ami talán nem egyértelmű, megpróbáltam a rajzon szemléltetni. Remélem segítséget tud nyújtani a fej nélküli hölgy.






Rajzolunk egy vízszintes vonalat ( A), melyre baloldalt merőlegest szerkesztünk (A1). A ponttól lefelé elkezdjük bejelölni a hosszméreteket.
-AB távolság a háthossz
-BC csípőmélység
-AA1 blúzhossz

Tehát a B vonala derékvonal,
C a csípővonal,
A1 vonal a blúz alja,
D pedig a hónaljmélység vonala,
melyet így számolunk ki:
Háthosszt elosszuk 2-vel, majd a kapott
értékhez hozzáadunk 2 cm-t.
Ezt az értéket A ponttól mérjük le.

Hátszélességnek (D-E távolság)
a mellbőség negyedét vesszük (mb/4),
majd D-től kimérve E-vel jelöljük.
E pontra függőlegest szerkesztünk,
ez lesz az oldalvonal, melyet alul E1-nek jelölünk.
E-F távolsága szintén a mellbőség negyede, F pontra is függőlegest szerkesztünk, ez a vonal lesz a blúz előközép része.
Ha idáig eljutottunk, most így néz ki a lapunk, mint ez az ábra.

Hát nyakvonala: Nyakbőség egyhatodát +1 cm-t veszünk (nyb/6 + 1),a kapott értéket az A pontból mérjük ki és G-vel jelöljük. G fölé kimérünk 3 cm-t, ez lesz a H pont. A és H pont közé íves vonalat húzunk, ami A ponttól kb. másfél cm hosszan egyenesen haladjon.

Mielőtt elkezdjük az előrész nyakvonalát, ki kell mérnünk egy állandó méretet, amit a szerkesztés folyamán  többször fogunk használni, így érdemes leírni. Jelöljük Q-val. Q-t úgy kapjuk meg, ha mellbőséget osztjuk kettővel, majd a kapott eredményt osztjuk tízzel. Erre a méretre az ujjak szerkesztésénél is szükség lesz.

Előrész nyakvonala: I pont helyét úgy kapjuk meg, ha F vonalat meghosszabítjuk Q méretével.
I ponttól vízszintesen kimérjük az A-G távolságot + hozzáadunk fél cm-t, ezt J-vel jelöljük. I-J távot sugárként használva körívet húzunk az I pontból, a kör másik pontját J1-nek jelöljük.

Karöltők segédvonalai : E pontból jobbra és balra is kimérjük a Q méretet +1 cm-t, így megkapjuk K és L pontokat. K pontból A vízszintesig ( M), L-től 6 cm magasságig (N) függőleges vonalat húzunk. K ponttól szintén felmérünk 6 cm-t, ez lesz az N1 pontunk, melyet N ponttal összekötünk.

Hát vállvonala : M ponttól lefelé 2 cm-t mérünk a vonalra, ez lesz az O pont, melyet H-val összekötünk. A húzott pontot hosszabítsuk meg annyira, hogy rá tudjuk mérni a vállhossz méretét + 2 cm-t, a vonal végét P ponttal jelöljük. Tehát P pont a vállcsúcsot jelöli. Innen kell megrajzolnunk a hátrész karöltővonalát. Amikor a görbületet alakítjuk, figyeljünk arra, hogy N1-től 1 cm-nyi távra rajzoljuk, majd úgy kanyarodjunk E pontig.
A vállhosszhoz adott 2 cm többletet vállbevarrással tüntethetjük el.(Ha elolvastad a szoknya szűkítéses részt, tudod hogy kell csinálni.) Szerkesztése: H pontból kimérünk 5 cm-t a vállvonalon, majd ettől a ponttól kimérünk 2 cm-t. A 2 cm-t megfelezve lemérünk 6 cm-t, a baloldali részt rámérjük a jobboldalira, így az kissé megemelkedik. Ez az emelt pont lesz a végleges, melyet P ponttal össze lehet kötni.

Előrész vállvonala: I-J egyenest meghosszabítjuk a középvonalig, összekötjük E egyenessel, majd R pontként jelöljük. Q értékét szorozuk 2-vel, majd levonunk belőle 1-et. A kapott eredményt R ponttól lemérjük és S pontként jelöljük ( RS= 2Q-1 cm). S pontot halványan összekötjük J-vel, majd erre a vonalra S-től vízszintesen jobbra kimérünk 1 cm-t, azaz T pontot.Ha ez megvan, N és T pontokat összekötjük egy segédvonallal. T-től lefelé a segédvonalra,lemérünk 1 cm-t, amit U-nak jelölünk, ez lesz a vállcsúcs.

Karöltővonal: U és N pont közé az egyenestől jobbra rajzoljuk be, görbébben mint a hátsó karöltő vonalát. Majd N és E közé húzunk egy másik görbe vonalat.
Vállvonal: J ponttól 5 cm-t kimérünk vízszintesen, V pontként jelöljük. U pontól jobbra kimérjük a vállhossz -5cm-t. Ezt X-el jelöljük. Z pont megszerkesztése: D tengelyen J2 ponttól balra kimérünk 3 cm-t.
V pontot 0,5 cm-el megemeljük, majd így kötjük össze a J ponttal, majd V és Z pontokat is összekötjük.
Ha ezzel megvagyunk, lemérjük V és Z közé húzott vonal hosszát, majd átmérjük ZX pontra.A vonalat a méretnek megfelelően meghosszabítjuk, így megkapjuk az Y pontot. Y-t összekötjük az U-val és ezzel kész a vállvonal.

Ha karcsúsítást akarunk, hasonlóan a szoknyáéhoz, 3-3 cm-t veszünk ki a derékvonalon. E és E1 pont között. Deréktől csípőig ne egyenes, hanem inkább íves vonalat húzzunk, ami felveszi a csípő formáját.
Mell alatti karcsúsításnál Z pontból függőlegest szerkesztünk, melynek alsó pontja Z1 lesz. Derékvonaltól jobbra-balra mérünk 1,5-1,5 cm-t. A karcsúsítás  Z ponttól 4 cm-el lejjebb kezdődik és a blúz aljáig tart.
Itt simán egyenes vonalakkal kössük össze a pontokat.
Hátbevarrás:  A-A1 vonalon dolgozunk, D ponttól kimérünk 9cm-t, majd függőlegest szerkesztünk. B vonalon a szerkesztett egyenestől bejelölünk jobbra-balra 1-1 cm-t, majd a pontokat egyenes vonalakkal összekötjük d-től a blúz aljáig.

Ennyi mára. A követező bejegyzésben ingujjal és gallérral fogom folytatni.