2014. november 28., péntek

Szoknya szabásminta 4.

Harangszabású szoknyához csak a derékbőségre, vagy csípőbőségre van szükség és a szoknya hosszára.

 
Derékbőséget osztjuk hárommal, a kapott érték lesz a kör sugara..: db/3=r
Rajzolunk egy derékszöget,
AC és AB távolsága  a sugár értéke
BD és CE pedig a szoknya hossza
A pontból C és B közé húzunk egy félkörívet, majd E és D közé. Körívet húzni elég macerás, fonalat szoktam az A ponthoz rögzíteni,a fonal végére pedig egy ceruzát kötök.
A szoknya két részből áll, a kapott körív a derékbőség fele.

Varrás- szoknya szabása 3


Az előző szabásmintánkkal  dolgozva, most egy hat részből álló szoknyát fogunk készíteni.
 A szabásmintánkat középen, ahol fel kellett vágni, félbehajtjuk és körberajzoljuk. Az aljához hozzáteszünk még 2-2 cm-t.A lenti mintán a két szélső darabot kétszer kell kivágni, ezek lesznek a szoknya oldalsó részei, a két középső darabnak (baloldali az eleje, jobboldali a háta) pedig csak a fele van megrajzolva.

2014. november 27., csütörtök

Varrás- Szoknya szabásminta 2.

 Az előző fejezetben megtanulhattuk az alapokat, most egy négy részből álló szoknya szabásmintáját fogom megmutatni, az alapszabásmintából felhasználva.
A már elkészített mintánkat rátesszük egy lapra, az eleje és a háta közt minimum 4 cm-t kihagyva körberajzoljuk. A szabásminták alját elől és hátul is 2-2 cm-rel bővítjük, és összekötjük a derékvonallal-csípővonallal. 1-1 karcsúsítás lesz, középre kimérjük az ékeket (ezt jelzi a kék szín). Az ékek középvonalát meghosszabít
va a szoknya aljáig húzunk egy vonalat. Ezt felvágjuk a karcsúsítás aljáig. Mikor az ékeket összehúzzuk, a felvágott középrésznek szét kell nyínia. A karcsúsításokat összetűzzük.
Csak a szoknya első részét rajzoltam le, a második kép azt mutatja, hogy hogy fog kinézni a minta, ha az ék össze van csukva. A szűkítés méretével variálhatunk a szoknya bőségén.
























2014. november 14., péntek

Varrás - Szoknya szabásminta 1


Kezdjük a legegyszerűbbel.Az itt látható szabásminta egy sima elő és hátlapból álló egyenes szabású szoknyát mutat. A későbbiekben majd ennek néhány variációját fogom bemutatni. De most maradjunk ennél (egyenlőre).
A rajz első ránézésre talán nem tűnik túl egyértelműnek de megpróbálom érthetően leírni a szerkesztés menetét.

Adott egy téglalap A, B, C, D oldalakkal
H-I pontok a szoknya teljes hosszát jelölik,
E-F pontok pedig a csípőszélességet
A téglalapba a szoknya fél eleje és fél háta kerül. Tehát a H-I pontnál van a felezőpont, ahol a szerkesztés után el kell vágni a papírt.
Érdemes a szoknya elejéhez hozzátenni +1 cm-t, egyrészt a mozgásbőség szempontjából, másrészt pedig azért, hogy a varrásnál a hátsó rész kissé hátramaradjon ( szerintem így esztétikusabb is).

Szükséges méretek:
Derékbőség, Csípőbőség, Csípőmélység, Kívánt szoknyahossz

Téglalap méretei : A-B= csípőszélesség fele legyen (pl:88 cm-es csípőnél 44 cm)
                               A-D= szoknya hossza
                               H-I= felezővonal  ( pl. 44 cm-nél 22 cm-en kell meghúzni)
                               E-F= lemérjük  a csípőmélységet (derék és csípő közti táv) a kapott érték lesz az A és E közötti távolság.
                        
Derék kialakítása: A és B fölött 2-2 cm magasságban húzunk egy vonalat, ez lesz J és K pont. Innen ívelt vonalat húzunk a középvonalig (H).
J és K vonaltól 3-3 cm-t mérünk be, így kapjuk meg az L és M pontokat. L és M ponttól a csípővonalig ( E, F) rajzoljuk be az ívelt vonalakat ( ügyeljünk a szimmetriára, ne úgy mint én).

Szoknya alja: Az egyenesre szabott szoknyák alja is bővül, persze csak nagyon finoman.
D és C pontoktól lemérünk 2-2 cm-t, ezek lesznek az U és V pontok. Az E-F csípővonaltól húzunk egy ferde egyenest, illetve a szoknya alját két oldalt ívesen megrajzoljuk.

Szűkítés: Az ékalakú szűkítéseket kék színnel jelöltem a rajzon. Hátulról általában többet szoktunk bevenni mint elölről, két oldalra 1-1 nagyobb szűkítés kerül, előre jöhet akár négy kisebb is. Én anno úgy tanultam, hogy H ponttól 9 cm távolságra legyen a hátsó szűkítés, illetve csípővonaltól 3 cm távolságra fejeződjön be. Az első résznél H ponttól 8 cm legyen a táv, illetve ha négy szűkítés van, akkor az egyik oldal két szűkítése közt legyen 6 cm táv. Ha kedvünk van csinálhatjuk így, viszont a csípővonaltól mért 3 cm távolságnál sokkal fontosabb az, hogy szabályos ék alakot kapjunk.
Kiszámolása viszont elég hasznos tud lenni: Csípőméret feléből kivonjuk a derékméret felét, amit aztán elosztunk a szoknyán.
      1/2cs-1/2d     Pl: 44-33= 11    ebből a 11-ből lejön az A és B oldalból kivont 3-3 cm,tehát 11-(3+3)=5
5 cm-t pedig elosztjuk úgy, hogy hátul lesz két szűkítés, melyek szélessége 2,5 cm lesz. Remélem érthető volt, de ha nem, akkor nyugodtan lehet kérdezni.

A szabásminta derékszoknyához van, aki viszont szereti, ha a szoknya lejjebb kezdődik, vagy csípőszoknyát hord, annak érdemes a derék hátsó részén variálni. K ponttól H-ig a vonal nem homorú, hanem domború lesz.
Ha a szoknyát lefektetjük, a hátsó része kb. 3cm-rel legyen magasabban, mint az első rész. Ez a néhány centi elég sok kellemetlenségtől meg tud óvni...


Ennyi volt az első fejezet, aki kedvet kapott hozzá, az készítse el a mintát. És ne felejtsétek el elvágni a H-I egyenest. :)